Odnajdą się na szlaku

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 02.08.2014 21:30

Ludzie poszukujący i zagubieni podczas pieszej pielgrzymki mogą na nowo odkryć swoje miejsce w życiu oraz we wspólnocie Kościoła - uważa bp Piotr Greger.

Odnajdą się na szlaku Bp Piotr Greger prosi pielgrzymów o modlitwę w intencji całej diecezji Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

- Pielgrzymka, to nie tylko rekolekcje w drodze, ale także okazja do nawiedzenia parafii i sanktuariów w kilku diecezjach, czyli okazja do zapoznania się bogatą historią i kulturą wielu miejsc naszej Ojczyzny - przypomina bp Piotr Greger w liście, który księża odczytają wiernym diecezji bielsko-żywieckiej w pierwszą niedzielę sierpnia. Biskup pomocniczy zaprasza do udziału w pielgrzymce tych, którym nie straszna jest licząca blisko 180 kilometrów piesza wędrówka. Pozostałych - w imieniu biskupa ordynariusza Romana Pindla - zaprasza na wieńczącą pielgrzymkę Mszę św. na Wałach Jasnogórskich w poniedziałek 11 sierpnia o 14:00.

Piesza pielgrzymka wyrusza z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie w środę 6 sierpnia o godz. 8:00. W tym roku pielgrzymi będą rozważać słowa: Maryja przewodniczką wiary w Syna Bożego.

- To Ona, Matka Syna Bożego udała się w drogę do swej krewnej Elżbiety i tam usłyszała słowa: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła (por. Łk 1, 45). Maryja idąca za Synem aż po Krzyż na Kalwarii, umacniała także wiarę apostołów po Zmartwychwstaniu Pana - przypomina bp Piotr Greger. - W takim duchu pielgrzymują na szczyt jasnogórski całe rodziny i młodzież, narzeczeni, kapłani i siostry zakonne, a także ludzie poszukujący i zagubieni, którzy na tym szlaku chcą na nowo odkryć swoje miejsce w życiu oraz we wspólnocie Kościoła. Proszę wszystkich pątników,  aby pamiętali w modlitwach o wszystkich intencjach naszej diecezji. Tegoroczna pielgrzymka będzie również dziękczynieniem za dar kanonizacji św. Jana Pawła II, który uczył nas pełnego wiary zaufania Chrystusowi i Jego Matce, co zdecydowanie wyraził w swoim papieskim zawołaniu: Totus Tuus - cały Twój.

Biskup pomocniczy zwraca się także do chorych i cierpiących:

- Zapraszam do duchowego pielgrzymowania poprzez transmisję za pośrednictwem naszego diecezjalnego radia Anioł Beskidów.

Pielgrzymkę na bieżąco będzie relacjonować także nasz portal bielsko.gosc.pl.

ZAPROSZENIE WIKARIUSZA GENERALNEGO

DO UDZIAŁU W PIESZEJ PIELGRZYMCE DIECEZJALNEJ
NA JASNĄ GÓRĘ

Od ponad dwudziestu lat, co roku z naszej Diecezji wyrusza piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która rozpoczyna się w liturgiczne święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia. W tym dniu o godzinie 8.00 w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie zostanie celebrowana Msza święta, na którą zapraszam kapłanów, siostry zakonne i pozostałych wiernych, a szczególnie pątników. Pozostałe grupy pielgrzymkowe wyruszą z Oświęcimia, Andrychowa, Cieszyna i Czechowic-Dziedzic. Są wśród nich również pielgrzymi rowerowi. Po drodze będą nawiedzać parafie, sanktuaria i kościoły kilku diecezji, co jest okazją do zapoznania się z bogatą historią i kultem wielu miejsc naszej Ojczyzny.

Każda pielgrzymka, a zwłaszcza piesza, jest postrzegana jako swoiste „rekolekcje w drodze”. W tym roku pielgrzymi będą rozważać słowa: Maryja przewodniczką wiary w Syna Bożego. To Ona, Matka Syna Bożego udała się w drogę do swej krewnej Elżbiety i tam usłyszała słowa: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła (por. Łk 1, 45). Maryja idąca za Synem aż po Krzyż na Kalwarii, umacniała także wiarę apostołów po Zmartwychwstaniu Pana.

W takim duchu pielgrzymują na szczyt jasnogórski całe rodziny i młodzież, narzeczeni, kapłani i siostry zakonne, a także ludzie poszukujący i zagubieni, którzy na tym szlaku chcą na nowo odkryć swoje miejsce w życiu oraz we wspólnocie Kościoła. Proszę wszystkich pątników, aby pamiętali w modlitwach o wszystkich intencjach naszej diecezji. Ludzi chorych i cierpiących zapraszam do duchowego pielgrzymowania poprzez transmisję za pośrednictwem naszego diecezjalnego radia Anioł Beskidów. Tegoroczna pielgrzymka będzie również dziękczynieniem za dar kanonizacji św. Jana Pawła II, który uczył nas pełnego wiary zaufania Chrystusowi i Jego Matce, co zdecydowanie wyraził w swoim papieskim zawołaniu: Totus Tuus – cały Twój.

Pątnicy przybędą przed klasztor ojców paulinów w poniedziałek, 11 sierpnia br. Na Szczycie Jasnej Góry o godzinie 14.00 będzie srprawowana Msza święta pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza. Wszystkich, którzy nie mogą pielgrzymować pieszo, zapraszam – w imieniu Księdza Biskupa Romana – na tę Eucharystię, która będzie czasem wspólnego spotkania wiernych naszej diecezji u stóp Maryi, Królowej Polski.

Na czas pielgrzymowania z serca wszystkim błogosławię

+ Piotr GREGER
Wikariusz Generalny