Gromy na pijanych kierowców

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 27.07.2014 22:47

Bp Piotr Greger stanowczo przypomina stanowisko Kościoła: jazda pod wpływem alkoholu jest grzechem. Pozwalanie na nią - też.

Gromy na pijanych kierowców Bp Piotr Greger poświęcił pojazdy pielgrzymów. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

- Od początku wakacji policjanci w całej Polsce zatrzymali 9943 pijanych kierowców. To jest ponad stu każdego dnia! - powiedział do uczestników pielgrzymki kierowców do sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej biskup pomocniczy bielsko-żywiecki Piotr Greger. - To jest grzech będący rezultatem całkowitej bezmyślności. Grzech, wobec którego my, jako również uczestnicy ruchu drogowego nie możemy przymykać oczu i udawać, że nic złego się nie dzieje. Nie pozwalajmy na to, aby inni zasiadali za kierownicą po spożyciu alkoholu, bo to jest potencjalne niebezpieczeństwo. Nie siadajmy za kierownicą po spożyciu alkoholu! Trzeźwość i wolność od innych używek, odbierających czy ograniczających pełną świadomość człowieka, jest warunkiem koniecznym do tego, abyśmy mogli prowadzić jakikolwiek pojazd mechaniczny - mówił bp Greger. Posłuchaj:

Zgromadzonym w rychwałdzkim sanktuarium kierowcom przypomniał:

- Nie jesteście królami szos i nie jesteście jedyni na drodze. Często na naszych drogach brakuje zachowań, które określamy mianem kultury jazdy. Jej kryterium stanowi między innymi troska o życie i zdrowie własne i drugiego człowieka. Bądźmy odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego, bo wszyscy chcemy szczęśliwie i na czas dojechać do celu podróży - zaapelował do uczestników ruchu drogowego bp Greger. Posłuchaj:

Pielgrzymka kierowców do Rychwałdu odbyła się w ostatnią niedzielę lipca. Uczestniczyli w niej pracownicy oraz wychowankowie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Bielsku-Białej. Byli także przedstawiciele straży pożarnej i policji - służb, które dbają o bezpieczeństwo także na drogach i na co dzień spotykają się z tragicznymi skutkami braku kultury oraz nietrzeźwości za kierownicą.

Na zakończenie Mszy św. bp Piotr Greger stanął na platformie bagażowej otwartego pick-upa, który przejechał wśród rzędów ustawionych na parkingach i ulicach wokół sanktuarium pojazdów. Biskup poświęcił samochody i pobłogosławił ich kierowców oraz pasażerów. Ojcowie franciszkanie każdemu z nich wręczyli na pamiątkę breloczek ze św. Krzysztofem, przygotowany przez bielski WORD oraz ulotki i maskotki przywiezione przez franciszkańskich misjonarzy w Boliwii - rychwałdzka pielgrzymka zakończyła obchody Tygodnia Świętego Krzysztofa, podczas którego zbierano ofiary na zakup samochodów, motocykli i łodzi dla misjonarzy.