Ewangelizacja w Beskidach po raz drugi!

Urszula Rogólska

publikacja 27.06.2014 16:00

Po raz drugi wspólnoty ewangelizacyjne z Żywiecczyzny zapraszają w soboty lipca i sierpnia, na osiem wakacyjnych spotkań z Dobrą Nowiną na beskidzkich szczytach.

Ekipa Francesco Team po raz drugi koordynuje wakacyjną Ewangelizację w Beskidach Ekipa Francesco Team po raz drugi koordynuje wakacyjną Ewangelizację w Beskidach
Urszula Rogólska /GN

- To, co słyszeliśmy od uczestników wypraw w zeszłym roku, upewniło nas w tym, że w 2014 roku trzeba to powtórzyć - mówi Joanna Mazurek. - Wielu zbliżyło się do Pana Boga, zaczęło pukać do drzwi Kościoła, korzystać z rekolekcji, kursów Alfa. To zbudowało nas samych. My tylko zaprosiliśmy ich w góry, żeby tak zwyczajnie być ze sobą i z Panem Bogiem. Nic wielkiego! A oni przyszli ze szczytów z pragnieniem odkrywania na nowo lub zupełnie od początku - swojej wiary.

Druga edycja Ewangelizacji w Beskidach rusza już w sobotę 5 lipca. Zacznie się od wspinaczki na Halę Boraczą. A w kolejne soboty celem będą:

- Żar (12 lipca),

- Pilsko (19 lipca),

- Szyndzielnia (26 lipca),

- Lipowska (2 sierpnia),

- Wielka Racza (9 sierpnia),

- Babia Góra (16 sierpnia),

- Magurka Wilkowicka (23 sierpnia).

Ewangelizacja w Beskidach po raz drugi!   W zeszłym roku piechurom towarzyszyło Osiem Błogosławieństw. - W tym roku hasłem roku duszpasterskiego w Kościele polskim są słowa: "Wierzę w Syna Bożego". I my ruszamy za tym hasłem ze słowami: „A Syn Boży mówi” Ojcze nasz...” - tłumaczy Joanna Mazurek. - Kolejne fragmenty Modlitwy Pańskiej będą nam towarzyszyć na każdej górze. Drugi powód naszego wyruszenia w góry, to papież Franciszek. Często powtarza, że wszyscy jesteśmy powołani, aby wyjść z Dobą Nowiną na peryferia. W duchu jedności Kościoła chcemy odpowiedzieć na to wezwanie.

"Wyjściem na peryferia" będą także dwa wydarzenia w trakcie tegorocznej ewangelizacji. - Rozpoznaliśmy natchnienia Ducha Świętego, żeby zrobić nowy, mały krok ewangelizacyjny - mówi Seweryn. - Zaplanowaliśmy dwa tzw. "zejścia w dolinkę" - 12 lipca z Żaru do Żywca i 26 lipca z Szyndzielni do Bielska-Białej.

„Zejściami w dolinkę” będą korowody samochodów uczestników ewangelizacji. Kierowcy samochodów dostaną mapkę przejazdu przez Żywiec lub Bielsko-Białą i flagę z imieniem Jezus. Każdy będzie się mógł przyłączyć do szpaleru.

- Chcemy publicznie dać świadectwo, że nie wstydzimy się naszej wiary - dodaje Joanna. - Zdajemy sobie sprawę, że na szczyty przyjdą głównie ci, którzy już spotkali Jezusa. My chcemy iść także do tych, którzy Go nie znają, albo zatracili relacje z Nim i powiedzieć im, że tylko z Nim można być prawdziwie wolnym i szczęśliwym.

Na każdą górę wyruszamy indywidualnie, z rodziną, ze wspólnotą, szlakiem który jest dla każdego wygodny - tak, by dotrzeć na szczyt na 12.00, godzinę rozpoczęcia Eucharystii. Kto wspólnoty nie ma, a chciałby iść w grupie może śledzić Ewangelizację w Beskidach na facebooku - będzie się tam pojawiać informacja o której godzinie wędrowcy spotkają się w Żywcu, na parkingu "Lidla" i stamtąd wspólnie pojadą na miejsce rozpoczęcia szlaku.

Na wszystkich czekają atrakcje lub zadania specjalne:

Na Hali Boraczej każdy otrzyma Książeczkę Górskiego Ewangelizatora, w której będzie mógł kolekcjonować pieczątki z kolejnych szczytów.

Na Żarze - naklejkę-serduszko z imieniem Jezus i cytatem biblijnym.

Na Pilsku - kopertę z "pakietem Słowa" - biblijnymi cytatami kerygmatu.

Na Szyndzielni - balony z helem, do których każdy będzie mógł przywiązać swoją prośbę lub podziękowanie dla Boga Ojca.

Na Hali Lipowskiej wędrowcy będą się dzielić chlebem.

Na Wielkiej Raczy - karteczki z wypisanymi swoimi słabościami, zniewoleniami będą wrzucać do specjalnie przygotowanej skały (zostaną one spalone w czasie ostatniego spotkania).

Na Babiej Górze każdy dostanie najlepsze narzędzie walki ze złem - ręcznie wykonaną dziesiątkę różańca.

Na Magurce każdy otrzyma namaszczenie rychwałdzkim olejkiem radości. To będzie też czas wspólnego przebywania ze sobą przy ognisku.

Sobota to nie koniec

Joanna Mazurek z ewangelizacyjną koszulką tegorocznego wędrowania   Joanna Mazurek z ewangelizacyjną koszulką tegorocznego wędrowania
Urszula Rogólska /GN
Rezultatem pierwszej ewangelizacji jest wielkie poruszenie wśród wspólnot z Żywca i okolic. Całe przedsięwzięcie koordynuje wspólnota Francesco Team: Danuta Janik, Sabina Jagosz, Alicja Pieczarka, Kasia Goryl. Asia Mazurek, Jakub Chrapek, Seweryn Mazurek, Joanna Klimek, Wiesiu Pieczarka i Zenobia Zając. Wspólnota na co dzień ewangelizuje przez teatr, obraz, dramę, pantomimę.

W tym roku pomogą im w tym na poszczególnych szczytach m.in.: diecezjalna diakonia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Wspólnota Trudnych Małżeństw "Sychar", wspólnota "Magnalia Dei", Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea" i wspólnoty przy parafiach w Żywcu-Zabłociu, Żywcu-Sporyszu i konkatedrze Narodzenia NMP.

Wyjścia w góry, to nie jedyny element ewangelizacji. Ich dopełnieniem będą poniedziałkowe "Wieczory w Chrystusie". Po każdej sobotniej wyprawie w góry, w poniedziałki - począwszy od 7 lipca - w Namiocie Łaski u ojców franciszkanów w Rychwałdzie, o godz. 19.00 odbędą się wieczory: chwały, uwielbienia, wieczór franciszkański, uzdrowienia, Adoracji, pojednania, walki duchowej i uzdrowienia.

Zapraszamy!