Dźwięki i ciastka na budowie

ur

|

Gość Bielsko-Żywiecki 24/2014

publikacja 12.06.2014 00:00

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej 
pod dyrekcją Jana Borowskiego od lat udowadnia, że śpiew chóralny może poruszyć każde serce, a nawet... z poczuciem humoru sprowokować do zainteresowania naukami ścisłymi!

Chórzyści pod dyrekcją Jana Borowskiego z wyjątkowymi instrumentami Chórzyści pod dyrekcją Jana Borowskiego z wyjątkowymi instrumentami
Urszula Rogólska /GN


Tak było podczas charytatywnego koncertu, jaki chór przygotował 6 czerwca w kościele Trójcy Przenajświętszej na rzecz budowy stacjonarnego Hospicjum św. Jana Pawła II. Powstaje ono dzięki staraniom Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego.


Chórzyści wraz z solistami – Anną Leśniewską (sopran) i Pawłem Seligmanem (organy) – wykonali utwory kompozytorów różnych epok. Muzyczną niespodzianką była ich gra na... napełnionych wodą kieliszkach!
Koncert był pomysłem uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej. Słów wdzięczności pod ich adresem nie szczędzili obecni na koncercie: Grażyna Chorąży i ks. Piotr Schora – inicjatorzy budowy hospicjum oraz ks. Józef Oleszko, proboszcz parafii.
Był to już trzeci koncert, na który zaprosili uczniowie szkoły, będącej uczestnikiem programu Pola Nadziei prowadzonego przez SSH od 10 lat. Szkoła bierze w nim udział od samego początku. Osobą, która zaangażowała uczniów i nauczycieli do działań na rzecz osób w terminalnym okresie choroby, była śp. pani Barbara Wyskiel.


Po koncercie, przy wyjściu z kościoła każdy mógł złożyć datek na rzecz budowy i... poczęstować się ciasteczkami przygotowanymi przez uczniów.
Jak poinformowali Grażyna Chorąży i ks. Piotr Schora, w budowanym hospicjum trwają prace wykończeniowe. W dużej mierze mają one szansę na swój finał jeszcze w tym roku, dzięki mieszkańcom miasta, którzy głosowali, by 1,9 mln zł z budżetu obywatelskiego przeznaczyć na budowę hospicjum. Przed hospicjum jednak kolejne poważne wydatki – wyposażenie obiektu. Dzięki ks. Pawłowi Anweilerowi, biskupowi diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, hospicjum otrzymało już 20 specjalistycznych łóżek.