Gdzie są książki cieszyńskich jezuitów?

Alina Świeży-Sobel

publikacja 23.05.2014 13:02

Dziś w Cieszynie odbędzie się kolejna już Noc Muzeów. Będzie to także Noc Kościołów - organizowana w świątyniach po obu stronach Olzy. Jedną z nocnych atrakcji będzie gra miejska: tropem ks. Szersznika i zaginionej 250 lat temu biblioteki.

Noc daje okazję, by całymi rodzinami poznawać historię Noc daje okazję, by całymi rodzinami poznawać historię
Alina Świeży-Sobel /GN

Będą salwy Bractwa Kurkowego i wystrzały armatnie w Parku Pokoju, a o 19.05 na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbędzie się otwarcie organizowanej juz po raz siódmy Cieszyńskiej Nocy Muzeów. Tu przewidziane są także góralskie rekonstrukcje i wyprawy śladami historii lotnictwa. W mieście będzie można zajrzeć we prawie wszystkie zakamarki cieszyńskiej przeszłości. W muzeach, szkołach, w teatrze, Domu Narodowym i na Zamku, a także w cieszących się bogatą historią restauracjach przygotowano sporo koncertów, prezentacji. Na Zamku odbędą się m.in. warsztaty ceramiczne.

Pod hasłem "Był raz mnich, miał moc knih, ale nie czytał w nich..." Książnica Cieszyńska zaprasza na wystawę o zbiorach klasztornych, a o 20.00 - na prezentację unikalnego egzemplarza "Biblii wrześniowej".

W piątek już po raz drugi parafia św. Jerzego włączy się w organizowaną po obu stronach Olzy Noc Kościołów. Od 17.00 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu, a potem będzie nabożeństwo majowe i o 18.00 - Msza św. - Później zaplanowana jest wspólna modlitwa ze sztafetą biegaczy, o 20.00 - muzyczne medytacje, o 21.00 - Apel Jasnogórski i o 21.15 - koncert "O Maryi nigdy dosyć" w wykonaniu scholi gregoriańskiej "Una Voce" - mówi ks. prał. Stefan Sputek, zapraszając do odwiedzenia zabytkowego kościoła św. Jerzego.

Zagraj z ks. Szersznikiem-detektywem!

- Jest rok 1776: do Cieszyna po latach studiów wraca młody ks. Leopold Jan Szersznik. W czasie jego długiej nieobecności w mieście zaszły duże zmiany. Decyzją papieża i cesarza zlikwidowany został zakon jezuitów. Cały jego majątek, ruchomy i nieruchomy, przejęło państwo austriackie. Na miejscu okazuje się jednak, iż duża część skarbów klasztoru, w tym większość cennego księgozbioru, przepadła i nikt nie wie, gdzie się znajduje - tak intrygująco wprowadzają w tegoroczną grę miejską jej organizatorzy z Książnicy Cieszyńskiej.

Jednym z bohaterów tej nocy będą książki z klasztornych bibliotek, a przewodnikiem - ich wielki miłośnik ks. Szersznik   Jednym z bohaterów tej nocy będą książki z klasztornych bibliotek, a przewodnikiem - ich wielki miłośnik ks. Szersznik
Alina Świeży-Sobel /GN
Młody Szersznik, będący wychowankiem i nowicjuszem jezuitów, nie może pogodzić się z tym faktem. Rozpoczyna prywatne śledztwo, mające wyjaśnić co stało się z książkami cieszyńskich jezuitów, wśród których znajdowały się także prawdziwe skarby kultury duchowej jego rodzinnej ziemi. W poszukiwaniach nie jest osamotniony. Może bowiem liczyć na swoich uczniów: elitarną grupę młodzieży z tutejszego gimnazjum. Nie mają oni jednak wiele czasu, gdyż, jak niesie wieść, część skarbów zdołano już wywieźć za granicę... Ich tropem wyruszą uczestnicy gry.

- Oto zarys gry miejskiej, rozpoczynającej cykl: Na tropie tajemnic dawnego Cieszyna. Oparta na faktach gra przeniesie jej uczestników w realia epoki Cieszyna ostatniej ćwierci XVIII w., przywołując pamięć o chlubnej działalności ks. Leopolda Szersznika dla ratowania cieszyńskiego piśmiennictwa, a także historii oraz roli cieszyńskich zakonów i ich bibliotek. Uczestnicy gry, dysponując planem ówczesnego miasta, odwiedzą poszczególne historyczne lokalizacje, próbując zdobyć informacje o zaginionej bibliotece cieszyńskich jezuitów, poznając przy tym różne, niekiedy mroczne tajemnice przeszłości… - zapowiada Wojciech Grajewski z Książnicy Cieszyńskiej, jeden z pomysłodawców i organizatorów gry.

Gra zostanie przeprowadzona w piątek 23 maja w godzinach wieczornych. Starty drużyn odbędą się między  19.00 a 21.00, przewidywany czas trwania gry to ok. 1-1,5 godziny. Weźmie w niej udział łącznie ok. 20 zespołów złożonych z młodzieży szkolnej i rodzin, na których czekać będą atrakcyjne nagrody (gry, książki, bilety na seans Cieszyn 3D). Niezależnie od trzech nagród głównych przewidzianych dla zwycięskich grup, każdy z zespołów otrzyma zestaw upominków. Zespoły powinny liczyć od 3-5 osób (osoby nieletnie w grze mogą wziąć udział w towarzystwie rodziców/opiekunów lub posiadać z ich strony pisemne pozwolenie na samodzielny udział podopiecznych w imprezie).