Koronkowa robota dla Rychwałdzkiej Pani

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 22.05.2014 12:04

Szykuje się nowa garderoba dla Matki Boskiej Rychwałdzkiej. Korony lśnią jak nowe, będzie też i sukienka.

Koronkowa robota dla Rychwałdzkiej Pani Najstarsza korona pochodzi z 1817 roku. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN

Bp Roman Pindel poświęcił dwa zestawy koron dla słynącego łaskami wizerunku. Pierwszy z nich w 1817 roku ufundowali kapłani i na zasadzie vox populi, bez oficjalnych dekretów, nałożyli na skronie Jezusa i Maryi w uroczystość Wniebowzięcia tego samego roku.

Drugi zestaw ma pół wieku. To korony papieża Pawła VI, które 18 lipca 1965 roku, w strugach ulewnego deszczu, na skronie Madonny i Dzieciątka nałożyli prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński i arcybiskup krakowski Karol Wojtyła.

W przygotowaniu jest też sukienka, która zostanie nałożona na obraz. Do jej utworzenia posłużą precjoza ofiarowane przez rychwałdzkich pątników. Ta „koronkowa” i „sukienkowa” robota stanowi element przygotowania do obchodów przypadającego w przyszłym roku półwiecza koronacji. Zabiegi dotyczą nie tylko ozdób, ale i samego wizerunku, który od kilku miesięcy poddawany jest zabiegom renowacyjnym i konserwatorskim.

Koronkowa robota dla Rychwałdzkiej Pani   Korony z 1965 roku (u góry) i z 1817 (poniżej). Ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN Bp Roman Pindel przewodniczył pierwszemu z cyklu nabożeństw fatimskich, odprawianych w Rychwałdzie.

Była to także pierwsza oficjalna wizyta ordynariusza bielsko-żywieckiego w największym sanktuarium Żywiecczyzny. Czuwanie odbyło w 97. rocznicę pierwszych objawień w Fatimie.

Prawie pół godziny zajęło odczytanie intencji modlitewnych, przekazanych przez tłumnie przybyłych pielgrzymów. Następnie członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka poprowadzili różaniec, włączając w rozważanie tajemnic osobiste świadectwa trzeźwości i abstynencji.

- Bierzmy do ręki różaniec - zaapelował do pielgrzymów, jako wzór umiłowania tego rodzaju modlitwy stawiając św. Jana Pawła II. - Kamera nieraz pokazywała papieża, który modląc się, przesuwa w ręku różaniec. Rozdawał różańce wszystkim, którzy się z nim spotykali. Tajemnice różańca dostępne są dla każdego człowieka, w każdym wieku. To modlitwa ludzi prostych i wykształconych. Tylko dla pysznych jest niezrozumiała - przekonywał ksiądz biskup.

Podczas czuwania wierni usłyszeli też zaproszenie do udziału w uroczystości koronacji figury Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w odległym o zaledwie kilka kilometrów od Rychwałdu Przyłękowie. Uroczystość odbędzie się tutaj w sobotę 24 maja o 15.00.

Niedaleko Rychwałdu, tyle, że już na terenie archidiecezji krakowskiej, znajduje się kolejne sanktuarium Maryjne na Jasnej Górce w Ślemieniu.

Innym znanym miejscem kultu w randze sanktuarium diecezjalnego jest kościół w Rajczy z wizerunkiem Matki Bożej Kazimierzowskiej, choć ten nie został jeszcze oficjalnie koronowany.