Podbeskidzie podtopione

ur/skoczow.pl/starostwo.zywiec.pl

publikacja 16.05.2014 13:07

Intensywne opady deszczu mocno dają się we znaki mieszkańcom powiatów cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego.

W wielu miejscach regionu strażacy są wzywani do poszkodowanych mieszkańców W wielu miejscach regionu strażacy są wzywani do poszkodowanych mieszkańców
www.skoczow.pl

W czwartek wieczorem 15 maja Wisła przekroczyła w Skoczowie stan alarmowy. Choć w południe stan rzeki spadł z 324 cm do poniżej 295, woda nadal jest groźna. Zamknięty do odwołania jest most na Wiśle w tym mieście oraz kładka przy ul. Sportowej.

Strażacy ewakuowali kilku mieszkańców okolic Pogórza, gdzie wylała Pogórzanka. Strażacy walczą też z Bajerką. Nurt rzeki zniszczył śluzę odgradzającą Wisłę od Bajerki - woda znalazła się na kilku posesjach.

Alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono także w kilku gminach Śląska Cieszyńskiego: m.in. w Brennej, Wiśle i Ustroniu. Podobnie jest w Czechowicach-Dziedzicach. Stan alarmowy osiągnęła Biała w centrum Bielska-Białej.

Z powodu zalania jezdni przez wody pobliskich stawów, zamknięto drogę powiatową Gumna-Dębowiec-Ochaby. Możliwy objazd - drogą na Iskrzyczyn lub drogą DK 81.

Zamknięta kładka na Wiśle w Skoczowie   Zamknięta kładka na Wiśle w Skoczowie
www.skoczow.pl
Nieprzejezdne są także dwie drogi powiatowe: w Dębowcu na ul. Szkolnej oraz w Pruchnej w rejonie rzeki Knajka.

Trudna sytuacja nadal panuje na Żywiecczyźnie. W związku z ogłoszonym alarmem powodziowym na terenie powiatu żywieckiego starosta Andrzej Zieliński ogłosił zakończenie zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych w piątek o 11.00.

Gminne władze samorządowe odwołały lekcje w szkołach podstawowych i gimnazjach - w dwóch szkołach w Ujsołach, siedmiu w Milówce i jednej w Skoczowie.

Strażacy w Żywcu ciężko pracowali w nocy - istniało ryzyko przedostania się wody na teren miasta w rejonie budowy nowego mostu i obwodnicy. Umacniali brzegi workami z piaskiem.

Strażacy w całym regionie są wzywani do pompowania wody z piwnic, udrażniania przepustów i koryt rzek, usuwania z dróg połamanych drzew.

Z ostatniej chwili: jak informuje Tomasz Terteka z żywieckiego magistratu, w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie Antoniego Szlagora, burmistrza Żywca, z przedstawicielami Straży Pożarnej, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, firmy RUBAU POLSKA w sprawie sytuacji powodziowej w Żywcu. Ustalono, że kładka pieszych, znajdująca się okolicach Starego Mostu zostanie otwarta. Nastąpiło to o 10.00. Natomiast po 14.00 otwarte zostanie rondo obok Karczmy Żywieckiej wraz z ulicami dojazdowymi.