Pod dyktando św. Jana Pawła II

Alina Świeży-Sobel

publikacja 02.05.2014 22:37

Rzeczywiście - św. Jan Paweł II, patron tego pielgrzymowania - jest tu z nami na każdym kroku - przyznawali bielsko-żywieccy pielgrzymi.

Św. Jan Paweł II krok za krokiem prowadził pielgrzymów do Bożego Miłosierdzia Św. Jan Paweł II krok za krokiem prowadził pielgrzymów do Bożego Miłosierdzia
Alina Świeży-Sobel /GN

- Tegoroczne pielgrzymowanie niewątpliwie jest zdominowane przez osobę św. Jana Pawła II - przyznaje ks. Stanisław Joneczko.

- Idziemy w intencji dziękczynnej za jego kanonizację. Myślę, że jest to szczególnie odczuwalne w grupie, którą prowadzę - i której św. Jan Paweł II patronuje. Staramy się oprócz tych tradycyjnych punktów programu pielgrzymkowego przeżywać też takie momenty, które nas do św. Jana Pawła II przybliżają i które nam przybliżają postać  świętego- dodaje ks. Joneczko.

- Zachęcam pielgrzymów, i to z bardzo dobrym skutkiem, do tego, aby dzielili się świadectwami. I mówią o łaskach, jakich doświadczyli dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II. Wielu pielgrzymów uczestniczyło też w kanonizacji w Rzymie i dzielą się swoim doświadczeniem. Z pewnością to pielgrzymowanie dotychczas przebiega pod jego dyktando - mówił w Wysokiej ks. Stanisław Joneczko, przewodnik grupy św. Jana Pawła II.

Przygotowane w tej parafii wieczorne czuwanie modlitewne poświęcone było Bożemu Miłosierdziu.

- Ale w tym roku skupiamy się na jego największym obok św. Faustyny Kowalskiej apostole przełomu XX i XXI wieku: na tym, którego w ubiegłą niedzielę papież Franciszek ogłosił naszym patronem przed Bogiem - na św. Janie Pawle II - mówił ks. Mikołaj Szczygieł.

Jak przypominał, 27 kwietnia, kilka godzin po kanonizacji, bp Roman Pindel w jedynym kościele pod wezwaniem św. Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej - w Iłownicy, w parafii Rudzica - mówił o św. Janie Pawle II w swojej homilii w taki sposób: - "Nie Katechizm Kościoła Katolickiego, nie nowy Kodeks Prawa Kanonicznego czy liczne podróże apostolskich, lecz głoszenie światu prawdy o Bożym Miłosierdziu zdecydowało o świętości Jana Pawła II i wielkości jego pontyfikatu".

- Mówił również, że Jan Paweł II przechodzi do historii przede wszystkim jako papież miłosierdzia, który był przekonany, że trzeba głosić światu Boże Miłosierdzie i ostatecznie w 2002 r.  zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu - dodawał ks. Mikołaj.