Zagraniczny sukces bielskiego chóru

Alina Świeży-Sobel

publikacja 14.04.2014 10:50

Zespół chórzystów bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej i dyrygent Jan Borowski dostali prestiżowe francuskie wyróżnienie za płytę „Missa de Maria a Magdala” Pawła Łukaszewskiego.

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej śpiewa pod dyrekcją dr. Jana Borowskiego Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej śpiewa pod dyrekcją dr. Jana Borowskiego
Alina Świeży-Sobel /GN

Nagranie mszy o św. Marii Magdalenie zostało już docenione nominacją do ogólnopolskiej nagrody muzycznej "Fryderyk 2014". Bielski chór ATH jest jedynym wśród nominowanych wykonawcą nieprofesjonalnym i został doceniony wśród ponad tysiąca wykonawców, którzy ubiegali się w tym roku o nominację.

Teraz swoje wyróżnienie przyznał płycie z tym utworem francuski magazyn muzyczny "Classica", obok "Diapasonu" najważniejszy w dziedzinie muzyki tytuł prasowy we Francji. Co miesiąc grupa dziennikarzy wybiera kilka najciekawszych propozycji i przyznaje im tytuł płyty miesiąca. W kwietniu taki tytuł otrzymała „Missa de Maria a Magdala” Pawła Łukaszewskiego w wykonaniu Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej - pod dyrekcją dr. Jana Borowskiego. Do magazynu dolączona jest płyta promocyjna z fragmentami wybranych płyt. W kwietniu znalazł się na niej fragment "Missa de Maria a Magdala” - "Sanctus".

- Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia, bo jest ono przyznawane przez środowisko prawdziwych autorytetów muzycznych i cieszy się dużym prestiżem na rynku francuskim i europejskim - mówi dr Jan Borowski, dyrygent i założyciel chóru ATH, działającego od 10 lat i często podejmującego w swym repertuarze muzykę religijną.

Muzykę na płycie „Missa de Maria a Magdala” Pawła Łukaszewskiego z Chórem ATH i Śląską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Jana Borowskiego wykonują soliści: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska, sopran, oraz Tomasz Sadownik, baryton. Płyta została wydana w 2013 r. To pierwsze światowe nagranie tego utworu, który powstał w 2010 r.