"Zakręcony" Żywiec z... Kokotkiem

Urszula Rogólska

publikacja 12.04.2014 23:45

Sami wyruszą na rowerach w lipcu - z Żywca do Fatimy i dalej na piaski Sahary. Dziś gościli o. Tomasza Maniurę OMI, którego grupa Niniwa Team ma za sobą już osiem wielkich wypraw!

"Zakręcony" Żywiec z... Kokotkiem Oblat o. Tomasz Maniura, założyciel rowerowej grupy Niniwa Team, która odwiedziła już kilkadziesiąt krajów na świecie, gościł w Żywcu Urszula Rogólska /GN

Od kilku miesięcy żywieccy rowerzyści solidnie przygotowują się do wyprawy - fizycznie i duchowo. Jednym z elementów tego przygotowania było spotkanie, które odbyło się 12 kwietnia w Domu Katolickim parafii Narodzenia NMP w Żywcu z o. Tomaszem Maniurą, oblatem, inicjatorem rowerowej grupy "Niniwa Team" z Kokotka k. Lublińca.

To będzie czwarta wielka wyprawa rowerzystów z Żywiecczyzny, którzy pod wodzą księży: Grzegorza Kierpca i Piotra Niemczyka realizują projekt "Rozkręć Wiarę z Nadzieją". Były Wilno, Istambuł, Rzym. A 20 lipca Drużyna G - czyli ekipa ks. Grzegorza - wyruszy zdana tylko na swoje siły fizyczne i dobytek przytroczony do rowerów przez zachodnią Europę do Fatimy i dalej - do Maroka. Ekipa ks. Piotra Niemczyka zakończy wyprawę w Portugalii. Osobne ekipy tworzą załogi samochodów modlitewnych - praybusów oraz pielgrzymi autokarowi.

Intencją, która łączy grupy, jest modlitwa za wszystkich mających problem z wiarą. - Modlimy się za ateistów, agnostyków, wątpiących, zgorszonych, a także za wszystkich katolików tylko z nazwy. Jedziemy również, by podziękować Bogu za kanonizację Jana Pawła II - podkreśla ks. Grzegorz Kierpiec.

Teraz... Księżyc?

Ekipa o. Tomasza Maniury ma za sobą już osiem wielkich wypraw - do Wilna, Kijowa, Rzymu, Jerozolimy, Maroka, na Nordkapp i Syberię. Co będzie w tym roku? - Księżyc! - mówi prawie serio o. Tomasz. Bo to będzie wyprawa "na wiarę", w nieznane. Najważniejsza będzie intencja - o pokój na świecie. I o zabranie w drogę także tej intencji poprosił o. Maniura rowerzystów z Żywiecczyzny.

W czasie spotkania w Domu Katolickim, o. Tomasz Maniura mówił o prawdziwie beztroskich początkach grupy "Niniwa Team" - o tym, że rowery stały się jego punktem zaczepienia w relacjach z uczniami katowickich szkół, gdzie katechizował w 2007 roku. Kiedy wyruszyli razem na pierwszą wyprawę, tak naprawdę nie wiedzieli, czego się spodziewać. Wilno? A gdzie to? Litwa? Naprawdę Litwa?!

Rowerzyści, którzy dotąd pokonywali raptem parę kilometrów tygodniowo, zostali wrzuceni na głęboką wodę - od razu przejeżdżali dziennie 170 km! Rowery z supermarketu, czasem pamiętające jeszcze dzień Pierwszej Komunii Świętej, osprzęt bardzo daleki od poziomu - choćby średniego - profesjonalizmu. Część drużyny nie miała pojęcia, do czego tak naprawdę służą przerzutki i jak ich używać. Ojciec Maniura zdzierał głos na trasie - wszystkiego uczyli się, jadąc!

O. Maniura z wielkim poczuciem humoru opowiadał o pierwszej i kolejnych wyprawach. Dziś jego drużyna żartuje, że już podczas drugiego dnia pierwszej wyprawy mieli przeczucie graniczące z pewnością, że nie reaguje na słowo "wolniej" i że nie zna takich pojęć, jak "krótszy dystans" czy "spać dłużej". A jednak dokonali czegoś niebywałego - pokonali wszelkie trudy, stworzyli grupę, która z Bożą pomocą, ale i przy ogromnym wysiłku fizycznym i psychicznym każdego z jej członków może wiele. Są wzorem dla żywieckich rowerzystów.

Zakręcone rekolekcje - 1-3 maja

Kolejnym etapem intensywnych przygotowań żywieckiej ekipy "Rozkręć wiarę" będą "Zakręcone rekolekcje", na które żywieccy pielgrzymi zapraszają od 1 do 3 maja. Jeszcze do 16 kwietnia można zgłaszać w nich swój udział. - "Trzeba przekazać światu ogień miłosierdzia!" - mówił Jan Paweł II. To te słowa wpłynęły na myśl spędzenia rekolekcji w zupełnie nowy, nieznany dotąd sposób. Tym razem "Rozkręć wiarę" organizuje trzydniową pielgrzymkę rowerową. Jej trasa będzie wiodła z Żywca, przez Piekary Śląskie, Częstochowę, Ogrodzieniec do krakowskich Łagiewnik - infromuje ks. Grzegorz Kierpiec.

Zgłoszenia należy przesyłać drogą e-mailową na adres: rozkrecwiare@gmail.com. Istnieje również możliwość zapisania się bezpośrednio u ks. Piotra Niemczyka lub u ks. Grzegorza Kierpca.

W "Zakręconych rekolekcjach" mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. W innym przypadku wymagana jest obecność opiekuna, który ukończył 18 rok życia. Koszt pielgrzymki to 150 zł. W cenę wliczony jest transport bagażu, serwis, noclegi i transport rowerów w drodze powrotnej. Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w kask i... rower!