Biskup Roman Pindel z harcerzami w Mesznej

Urszula Rogólska

dodane 28.02.2014 09:58

Harcerze i skauci świętowali Dzień Myśli Braterskiej. Krąg Starszyzny Harcerskiej w Mesznej dedykował go pamięci sługi Bożego bpa Jana Pietraszki z Buczkowic.

Od meszniańskich harcerzy biskup Roman Pindel otrzymał rzeźbę Dobrego Pasterza Od meszniańskich harcerzy biskup Roman Pindel otrzymał rzeźbę Dobrego Pasterza
Urszula Rogólska /GN

-  Druhna Olga Małkowska mówi do nas: „Niech w tym dniu ciepła myśl otuli ziemię i przytuli wszystkie panujące na niej złe myśli. Nie myśl, że nie warto czynić dobra. Liczy się każda myśl, każde dobre słowo, każda wyciągnięta dłoń, każdy człowiek” - tymi słowami harcmistrz Maciej Stwora przewodniczący Kręgu Starszyzny Harcerskiej im. Andrzeja i Olgi Małkowskich w Mesznej, rozpoczął tegoroczny Dzień Myśli Braterskiej.

Gościem kręgu był biskup Roman Pindel, a także księża parafii sąsiadujących z Meszną, a wśród nich: ks. Stanisław Jasek emerytowany proboszcz z Buczkowic, ks. Marek Bandura - obecny, ks. dh Andrzej Piotrowski z Mesznej, ks. Tomasz Chrzan - kapelan bielskich harcerzy, samorządowcy, przedstawiciele instytucji społecznych i zaproszeni goście.

Całe spotkanie poświęcono osobie sługi Bożego bpa Jana Pietraszki, pochodzącego z pobliskich Buczkowic. Nie zabrakło więc także bratanków sługi Bożego: Stanisława, Kazimierza i Rafała Pietraszków. To dzięki udostępnionym przez nich pamiątkom rodzinnym i osobistym rzeczom należącym do księdza biskupa, udało się przygotować wystawę, którą mogli zwiedzać goście spotkania.

Skąd biskup Pietraszko i harcerze? Z harcerstwem był związany od trzynastego roku życia, jako gimnazjalista. W 1934 roku, jako alumn seminarium brał udział w harcerskim obozie szkoleniowym, zorganizowanym dla kleryków na Huculszczyźnie. W 1947 r. został przeniesiony do parafii św. Szczepana w Krakowie. Równocześnie pełnił wtedy funkcję kapelana przy Komendzie Chorągwi Harcerek (od 8 kwietnia do 24 września 1947 roku).

-  Druh phm ks. bp Jan Pietraszko z okazji 70-lecia powstania ZHP, w kazaniu na Wawelu powiedział do harcerek i harcerzy: „Na harcerskiej lilijce, założyciele harcerstwa umieścili trzy litery ONC - O jak Ojczyzna - to służba Bogu, Polsce i drugiemu człowiekowi. N jak Nauka - prawda, mądrość i umiejętność skutecznego działania dla bliźnich. C jak Cnota - wierność, uczciwość myślenia i działania dla dobra ojczyzny i drugiego człowieka” - przypomniał hm. Maciej Stwora.

Proces beatyfikacyjny bpa Pietraszki rozpoczął się 18 marca 1994 roku.

Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem  hymnu harcerskiego i rozpaleniem... kominka harcerskiego . Zadanie to powierzono biskupowi Romanowi Pindlowi.

O swojej pasji odkrywania osobowości biskupa Pietraszki, poznawania środowiska w którym rosła jego świętość, opowiadał Marek Luzar - dokumentalista, reżyser, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który pracuje obecnie nad filmowym dokumentem o słudze Bożym. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć pierwsze efekty pracy reżysera.

Kiedy przyszedł czas dzielenia się refleksjami, bp Roman Pindel przyznał, że dotąd znał sługę Bożego jako wybitnego kaznodzieję: - Spotkałem bardzo wielu ludzi, księży, wykładowców, którzy go spotkali osobiście, Wszyscy mówili o kazaniach z kościoła św. Anny, które zapadały w pamięć. Zaskoczyło mnie to, że był także harcerzem. Nie wiedziałem - dzielił się bp Pindel.

Buczkowickiego rodaka wspominał także ks. Stanisław Jasek, emerytowany proboszcz parafii. Mówił o częstych spotkaniach w parafii, której życiem bp Pietraszko interesował się stale. Kiedy przyjeżdżał, chciał być blisko ludzi, lubił się z nimi spotykać, rozmawiać. - Ale zawsze zaczynał te spotkania od dłuższej chwili na modlitwie w kościele - mówił ks. Jasek.

Na pamiątkę spotkania, harcerze wręczyli księdzu biskupowi rzeźbę Jezusa Dobrego Pasterza, wykonaną przez wybitnego rzeźbiarza z Mesznej - Stanisława Kwaśnego; także druha kręgu starszyzny harcerskiej.