Przyjaźń początkiem jedności

ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 22.01.2014 20:35

Znak pokoju i wspólne błogosławieństwo pasterzy katolickich i ewangelickich uwieńczyło główne nabożeństwo ekumeniczne w bielskiej katedrze.

Przyjaźń początkiem jedności Biskupi Roman Pindel i Paweł Anweiler w bielskiej katedrze ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN

Jego uczestnicy modlili się, słuchali słowa Bożego i wspólnie wyznali wiarę w jednego Boga. Centralnemu nabożeństwu ekumenicznemu w katedrze św. Mikołaja przewodniczył bp Roman Pindel. W modlitwie wziął udział również biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Paweł Anweiler, bielsko-żywiecki biskup pomocniczy Piotr Greger i biskup senior Tadeusz Rakoczy oraz duchowni i wierni obu wyznań. Wspólnie odprawiono nabożeństwo, przygotowane przez chrześcijan w Kanadzie.

Słowo wprowadzające wygłosił bp Rakoczy. - Nasze podziały i uprzedzenia opóźniają ewangelizację współczesnego świata - powiedział. - Prosimy Boga o dar życzliwego spojrzenia na siebie wzajemnie.

Bp Tadeusz Rakoczy zachęca do jedności.

On też był adresatem szczególnie osobistego podziękowania za przyjaźń, jakie na koniec okolicznościowej homilii złożył na jego ręce bp Paweł Anweiler:
- Dziękuję za wspólną, biskupią drogę w świecie Królestwa Bożego - powiedział do byłego ordynariusza bielsko-żywieckiego. Podziękowanie miało formę wiersza, w którym znalazły się także wyrazy wdzięczności za budzenie miłości do słowa Bożego, za wrażliwość dla ubogich oraz osobistą przyjaźń.
- Jesteśmy takimi szczęśliwcami, którzy swojej wspólnoty nie ograniczają tylko do jednego styczniowego tygodnia - podsumował ewangelicki biskup.

Bp Paweł Anweiler dziękuje bp. Tadeuszowi Rakoczemu.

Bp Roman Pindel, przewodniczący świętemu zgromadzeniu, podsumował liturgię słowa modlitwą, w której wspomniał problemy współczesnego świata: powszechny dostęp do edukacji, poszanowanie godności mężczyzn, kobiet i dzieci, troskę o życie nienarodzonych, doświadczonych AIDS i innymi chorobami cywilizacji, brak szacunku dla środowiska naturalnego.
- Czy Chrystus jest podzielony? - biskup ordynariusz zapytał zgromadzonych w katedrze.
- Nie, razem idziemy głosić światu jego Ewangelię - odpowiedzieli pasterze i wierni, modlący się o jedność.

Szczególnie wzruszający był moment, w którym biskupi i księża przekazali sobie znak pokoju. Ich śladem uczynili to samo pozostali uczestnicy nabożeństwa. Zakończyło je wspólne błogosławieństwo duchownych.

Bp Roman Pindel udziela błogosławieństwa.

Bp Roman Pindel po raz pierwszy przewodniczył ekumenicznej modlitwie o jedność. Nabożeństwo tradycyjnie odprawiane jest w Bielsku-Białej, na przemian w katedrze katolickiej i w kościele ewangelickim. Modlitwie przewodniczą gospodarze miejsca, zaś goście innego wyznania głoszą słowo Boże.