Pod znakiem modlitwy i postu

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 20.01.2014 12:21

Do postu w intencji prześladowanych w Syrii chrześcijan oraz modlitwy o świętą sprawę jedności zaprasza ordynariusz bielsko-żywiecki w Tygodniu Ekumenicznym.

Pod znakiem modlitwy i postu Bp Roman Pindel prosi o post i modlitwę w Tygodniu Ekumenicznym. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN

Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Tym razem przyświeca mu hasło „Czy Chrystus jest podzielony” (1 Kor 1,13)? Obchody tygodnia poprzedził Ekumeniczny Maraton Biblijny, już po raz szósty zorganizowany przez radio diecezjalne „Anioł Beskidów” i Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej.

Centralne nabożeństwo ekumeniczne w diecezji bielsko-żywieckiej zostanie odprawione w środę 22 stycznia o 17.00 w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Modlitwie przewodniczyć będzie bp Roman Pindel, a okolicznościowe słowo wygłosi bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

W okolicznościowym zaproszeniu biskup ordynariusz przypomina, że dwa dni później w piątek 24 stycznia - Kościół Diecezjalny włączy się w dzieło modlitwy, postu i solidarności z chrześcijanami w Syrii, prześladowanymi za wiarę.

- Na terenie naszej diecezji żyje ponad 40 tysięcy ewangelików - przypomina bp pomocniczy Piotr Greger. - To nasi sąsiedzi, czasem także współmałżonkowie. Modlitwa o jedność i Tydzień Ekumeniczny mają więc tutaj wyjątkowy charakter i są nam potrzebne.
 

ZAPROSZENIE DO MODLITWY W INTENCJI JEDNOŚCI CHRZEŚCIJAN
Tydzień Ekumeniczny  18 – 25 stycznia 2014 r.


„CZY CHRYSTUS JEST PODZIELONY?” (1 Kor 1,13)

W wieloletniej tradycji styczniowych Modlitw Ekumenicznych w naszej Diecezji po raz pierwszy, jako Biskup Diecezjalny, będę uczestniczył w modlitwie o jedność chrześcijan. Pragnę się do Was zwrócić ze słowami zachęty do modlitwy o świętą sprawę jedności.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw: „Czy Chrystus jest podzielony?” (1 Kor 1,13) zostało zaczerpnięte z 1 Listu Św. Pawła Apostoła do Koryntian, a teksty liturgiczne i medytacyjne, które na całym świecie towarzyszyć będą wspólnej modlitwie, zostały przygotowane przez Kościoły i Wspólnoty chrześcijańskie w Kanadzie.

Święty Paweł (1 Kor 1,10-17) kieruje mocne słowa do Koryntian, którzy wypaczają Ewangelię i niszczą jedność wspólnoty, deklarując „Ja należę do Pawła, a ja do Apollosa; ja do Kefasa”. Nawet ci, którzy uważali, że przynależą do Chrystusa, są przez Pawła krytykowani, gdyż wykorzystali imię Chrystusa do oddzielenia się od innych członków chrześcijańskiej wspólnoty. Ludzie Chloe dostrzegli takie podziały w lokalnej społeczności i je ujawnili. Nie możemy powoływać się na imię Chrystusa, aby budować mury wokół siebie, ponieważ Jego imię jednoczy, a nie dzieli.

Modlitwa w intencji Jedności Chrześcijan, wołanie o jedność są potrzebne zawsze i wszędzie, szczególnie tam, gdzie chrześcijanie są prześladowani. Stąd Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną, a Konferencją Episkopatu Polski pragnie, by piątek 24 stycznia 2014 roku był dniem solidarności z chrześcijanami w Syrii. W całym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, a szczególnie w tym dniu chcemy wesprzeć modlitwą, postem i ofiarą chrześcijan, którzy cierpią tam z powodu swojej przynależności religijnej.

Centralne nabożeństwo ekumeniczne naszej diecezji, na które serdecznie zapraszam, odbędzie się w środę 22 stycznia o godz. 17.00, w Katedrze Św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosi ks. Paweł Anweiler, Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Drodzy Diecezjanie, niech święta sprawa jedności będzie Wam w tych dniach szczególnie bliska. Z serca Wam Błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

† Roman PINDEL
Biskup Bielsko-Żywiecki

Bielsko-Biała, dnia 17 stycznia 2014 r.