W Zabrzegu kolędował cały dekanat

Alina Świeży-Sobel

publikacja 19.01.2014 09:40

W kościele w Zabrzegu odbył się organizowany po raz pierwszy - z inicjatywy parafialnego chóru św. Józefa - konkurs kolęd. Wzięło w nim udział 35 wykonawców: solistów, duetów i zespołów.

Do kolędowego konkursu zaprosił wykonawców Chór św. Józefa w Zabrzegu Do kolędowego konkursu zaprosił wykonawców Chór św. Józefa w Zabrzegu
Alina Świeży-Sobel /GN

- Słuchajcie bardziej sercem niż uchem, bo tu liczy się przede wszystkim serce - zachęcała Sylwia Strządała, która poprowadziła konkursowe prezentacje 35 solistów, duetów i zespołów chóralnych oraz wokalno-instrumentalnych.

Uchem słuchali jednak jurorzy, którym przewodniczyła Grażyna Krzanowska, muzyk, kompozytor i nauczyciel muzyki, a w składzie jury znaleźli się także: ks. prał. Emil Dyrda, Anna Pasz, Ewa Polak i Damian Żelazny.

Przed jurorami i publicznością zaprezentowało się blisko 110 śpiewaków z dziesięciu parafii dekanatu czechowickiego. W gronie patronów honorowych konkursu byli: ks. prał. Andrzej Raszka, dziekan czechowicki, ks. kan. Jacek Kobiałka - wicedziekan i proboszcz w Zabrzegu, oraz burmistrz Marian Błachut.

- Jestem zaskoczony tak dużą liczbą chętnych do udziału w konkursie. Pewnie w przyszłym roku trzeba będzie urządzić eliminacje i do finału zaprosić na przykład dziesiątkę najlepszych wykonawców. To na razie pierwsze doświadczenie, ale już na przyszły rok tutaj zapraszam - mówił ks. kan. Kobiałka.

- Jesteśmy naprawdę zaszokowani dobrym poziomem tych występów. Są to występy, w których śpiewa się z wielkim sercem i oddaniem. I to sobie bardzo cenimy. Dziękuję za inicjatywę zorganizowania tego konkursu i uważam je za bardzo ważne, zwłaszcza dla rozwoju tych młodych ludzi - przyznawała przewodnicząca jury Grażyna Krzanowska, przed ogłoszeniem werdyktu gratulując uczestnikom konkursu.

Laureatem grand prix i zdobywcą statuetki z konkursowym logo oraz tabletu został Mateusz Pollak, piątoklasista z czechowickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, z którego zgłosiła się spora grupa wykonawców - uczniów przygotowanych przez Dorotę Pollak, nauczycielkę muzyki w tej placówce.

Zdobywcami pierwszego miejsca zostali: Oliwia Kurynowicz, Martyna Pollak (5 lat), duet Anna Fajhauer i Patrycja Mola, Schola parafii św. Maksymiliana w Czechowicach-Dziedzicach,

Drugie miejsce zajęli: Dagmara Baran, Małgosia Tittor, Schola Parafii św. Stanisława w Podraju i zespół "The Hawk". Trzecią nagrodę otrzymali: Martyna Bieńko, Magdalena Szczypka i Krystian Olszak.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Aleksandra Dziędziel, Natalia Gawełek, Jaś Gazda (6 lat), Mateusz Malina, Patrycja Stebel, Weronika Tittor, Maja Żabińska, duet Maria Ciesielczyk i Martyna Londzin, duet Aneta i Stanisław, schola parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach i zespół wokalno-instrumentalny "Bemolki".

- Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, którzy nas wspomogli, żebyśmy mogli przygotować wykonawcom nagrody - mówiła Sylwia Strządała, dyrygent i założycielka zabrzeskiego chóru.