Konsekracja bp. Romana Pindla

Alina Świeży-Sobel, ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 06.01.2014 15:25

W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej i wokół niej zgromadziły się tłumy wiernych, a wokół ołtarza - przedstawiciele Episkopatu Polski i kapłani diecezji bielsko-żywieckiej.

Uroczysta procesja na rozpoczęcie liturgii w katedrze św. Mikołaja Uroczysta procesja na rozpoczęcie liturgii w katedrze św. Mikołaja
alina Świeży-Sobel /GN

- Niech dobry Bóg prowadzi was przez życie - takie życzenia złożył diecezjanom i gościom, uczestnikom uroczystości konsekracji i ingresu, nowy ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel. - Niech Bóg udzieli nam bezpieczeństwa, niech obdarzy nas swoim błogosławieństwem.

W krótkich słowach podziękował wszystkim, którzy modlili się za niego podczas przygotowania do sakry, a także uczestnikom uroczystej Eucharystii.

Bp Roman Pindel już jako konsekrowany ordynariusz bielsko-żywiecki przewodniczył pierwszej Mszy św., odprawianej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

Głównym konsekratorem bp Romana Pindla był kard. Stanisław Dziwisz. Na konsekrację złożyły się: obrzęd nałożenia rąk, przekazanie księgi Słowa Bożego, namaszczenie głowy nowo wyświęconego biskupa olejem, nałożenie pierścienia, piuski, mitry i przekazanie pastorału - oznak władzy pasterskiej w diecezji. Następnie blisko trzydziestu zgromadzonych na uroczystości biskupów z Polski z za granicy, przekazało nowemu ordynariuszowi znak pokoju.

Uroczystości dopełnił obrzęd homagium: akt czci i oddania przedstawicieli kapłanów, zakonów męskich i żeńskich, świata nauki, laikatu, dorosłych, dzieci i młodzieży. Tym samym Bp Roman Pindel liturgicznie objął rządy w diecezji. Akt ten zostanie dopełniony urzędowo następnego dnia - we wtorek 7 stycznia w samo południe - w Kurii Diecezjalnej, gdzie nowy biskup podpisze dokumenty potwierdzające objęcie przezeń rządów w diecezji.

- Bądź dobrym świadkiem Jezusa Chrystusa - powiedział w kazaniu podczas Mszy św. konsekracyjnej bp. Romana Pindla główny konsekrator kard. Stanisław Dziwisz. - Podejmuj mądre decyzje bądź ojcem i bratem dla kapłanów, wspomagaj ich w trudnej posłudze, szukaj zagubionych owiec, okazuj miłosierne oblicze Boga ubogim, chorym niepełnosprawnym, miej zawsze otwarte drzwi i serce dla szukających prawdy, budź w nich nadzieję, jak twój poprzednik bądź otwarty na wiernych innych wyznań!

Metropolita krakowski zakończył kazanie słowami: - Ks. biskupie Romanie, witam cię w gronie Episkopatu Polski i w gronie biskupów Metropolii Krakowskiej. Powierzamy twoją pasterską posługę orędownictwu Matki Chrystusa i św. Józefa oraz bł. Jana Pawła II. Pomagaj nam wszystkim trzymać się mocno Słowa Życia.

Kazanie kard. Dziwisza poprzedziło odśpiewanie hymnu Veni Creator i odczytanie bulli papieskiej, nominującej k. prof. Romana Pindla ordynariuszem bielsko-żywieckim.

Rozpoczęła się Msza św. z konsekracją i ingresem ks. biskupa Romana Pindla. Przed bielską katedrą św. Mikołaja zgromadziły się rzesze wiernych, którzy na telebimie widzą to, co dzieje się wewnątrz świątyni.

Przybyłych do bielskiej katedry przywitał administrator diecezji, pierwszy jej biskup Tadeusz Rakoczy.

- Na ręce księdza arcybiskupa nuncjusza składam serdeczne podziękowanie za dar biskupa Romana Pindla - powiedział na wstępię. Przypomniał, że 25 marca 1992 r. bł. Jan Paweł II powołał do życia diecezję bielsko-żywiecką, a dwie tradycje, jakie w sobie łączyła - krakowska i śląska - stanowiły o bogactwie duchowym lokalnego Kościoła. Wspomniał też własną konsekrację, której udzielił mu Jan Paweł II.

Ksiądz biskup podsumował krótko z górą dwudziestoletnią historię diecezji, wskazując na bogactwo ludzi, kapłanów i wiernych oraz wydarzeń, które wpisały się w jej dzieje, z wizytami Jana Pawła II i Benedykta XVI na czele.

Szczególnie wzruszającym elementem przemówienia ks. biskupa była jego prośba o przebaczenie, jeśli komuś sprawił niezamierzoną przykrość lub krzywdę oraz o modlitwę na czas emerytury.

- Jesteś przez nas uznany za godnego i zdatnego do podjęcia funkcji biskupa - takie między innymi słowa znalazły się w bulli papieża Franciszka, ustanawiającej ks. prof. Romana Pindla biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej.

Tekst dokumentu odczytał nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore podczas Mszy św. konsekracyjnej. Po Ewangelii Ks. Sławomir Kołata w imieniu prezbiterium bielsko-żywieckiego zwrócił się do kard. Stanisława Dziwisza z prośbą o konsekrację bp Romana Pindla. Tekstu bulli papieskiej, sporządzonej w Rzymie 16. listopada 2013 roku, zebrani wysłuchali - na znak szacunku - w postawie stojącej.

Biskup nominat Roman Pindel jest kapłanem archidiecezji krakowskiej, wybitnym biblistą. Ma 55 lat i bogate doświadczenie naukowe, a także duszpasterskie.

Przez wiele lat był ojcem duchownym w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a przez ostatnie niespełna trzy lata - jego rektorem.

W seminarium tym do kapłaństwa przygotowują się także alumni z diecezji bielsko-żywieckiej, dlatego nowy ordynariusz bielsko-żywiecki miał okazję poznać sporą grupę księży swej nowej diecezji.

W dzisiejszej uroczystości głównemu konsekratorowi - kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi - towarzyszą: abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp  Tadeusz Rakoczy, administrator apostolski diecezji bielsko-żywieckiej. Obecni są także przedstawiciele Episkopatu Polski, delegaci innych Kościołów, przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, prezydenci i burmistrzowie miast Podbeskidzia, rektorzy wyższych uczelni. 

Przybyłych do bielskiej katedry przywitał administrator diecezji, pierwszy jej biskup Tadeusz Rakoczy. - Na ręce księdza arcybiskupa nuncjusza składam serdeczne podziękowanie za dar biskupa Romana Pindla - powiedział na wstępie. Przypomniał, że 25 marca 1992 r. bł. Jan Paweł II powołał do życia diecezję bielsko-żywiecką, a dwie tradycje, jakie w sobie łączyła - krakowska i śląska - stanowiły o bogactwie duchowym lokalnego Kościoła. Wspomniał też własną konsekrację, której udzielił mu Jan Paweł II.

Biblia w herbie

Nowemu biskupowi towarzyszyć będzie herb, symbolizujący treści, na które chciałby zwracać szczególną uwagę.

W jego centralnym punkcie położona jest otwarta księga Pisma Świętego. Na jej stronicach wypisane są pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu: Alfa i Omega - symbole Chrystusa, który jest Panem początku i końca czasów. Biblia umieszczona jest na skrzyżowaniu ramion krzyża jerozolimskiego, przedstawionego na niebieskim tle.

To symboliczne znaki przypominające, że czytanie Pisma Świętego jest drogą poznawania Chrystusa - Słowa Życia, które zostało wygłoszone do ludzkości w Jerozolimie. Tam Jezus Chrystus został ukrzyżowany za nas i to nam daje życie wieczne i łaskę. Stamtąd Ewangelia dotarła do nas.

Śladem św. Pawła

 „Trzymajcie się Słowa Życia” - te słowa z Listu do Filipian (2,16), które bp Roman Pindel wybrał jako motto swej posługi, zaczerpnięte są z pism szczególnie mu bliskiego autora biblijnego: św. Pawła.

- Są dla mnie ważne i rozumiem je jako wskazanie, że Słowo Boże stanowi centrum życia chrześcijańskiego i biskupa, i całej diecezji. Słowo Boże daje życie, jeżeli się Go słucha, jeżeli się Go trzyma i wypełnia - tłumaczy bp Pindel.

Biskup Roman Pindel

Pochodzi - podobnie jak Karol Wojtyła - z Wadowic, ale urodził się 18 listopada 1958 roku w Oświęcimiu, na terenie obecnej diecezji bielsko-żywieckiej. 

Po ukończeniu wadowickiej szkoły podstawowej został uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie - w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Gdy zdał egzamin maturalny, w 1977 roku rozpoczął studia teologiczne i kapłańską formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. 22 maja 1983 r. otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu. Pracował w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, a następnie w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Racławicach.

Od 1986 r. kontynuował studia teologiczne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Uwieńczył je w 1990 r. doktoratem. Podstawą stopnia doktorskiego była praca: "Chrystus jako Arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków". W 2001 roku na podstawie rozprawy "W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko-retoryczna Ga 1, 11-2, 21" otrzymał stopień doktora habilitowanego, a w 2005 roku uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych.

Od 1986 roku pracował jako wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, późniejszego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Na tej uczelni ks. prof. dr hab. Roman Pindel kierował Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych. - Ks. prof. Roman Pindel przez dotychczasowe lata pracy na naszej uczelni dał się poznać jako wybitny biblista, zawsze bardzo dobrze przygotowany do zajęć, potrafiący nie tylko doskonale przekazać wiedzę, ale i umiłowanie słowa Bożego - przypominał tuż po nominacji biskupiej ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal, prorektor UPJPII.

Jako biblista ks. prof. Pindel powtarzał często: - Kto czyta Pismo Święte, daje Bogu możliwość przemówienia do siebie codziennie, w sposób żywy, skuteczny i bezpośredni. Takiej mocy, trafności, ani skuteczności nie ma żadne ludzkie słowo, nawet najbardziej świętego człowieka. Jest to też najzdrowszy pokarm, jakim możemy żywić naszą wiarę, umacniać naszą nadzieję i karmić miłość...

Równolegle od 2004 r. pracę biblisty łączył w obowiązkami ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, zajmując się formacją duchową przyszłych kapłanów. Od 2011 r. jako rektor kierował funkcjonowaniem WSD, w którym formują się alumni archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Pełnił też funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce.

W archidiecezji krakowskiej pełnił też funkcję duszpasterza i koordynatora grup Odnowy w Duchu Świętym oraz delegata biskupa do spraw nowych ruchów religijnych.

Papież Franciszek 16 listopada 2013 roku mianował ks. prałata Romana Pindla biskupem diecezji bielsko-żywieckiej - drugim po biskupie Tadeuszu Rakoczym ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej.