Rodzinna "Tutlandia" dla każdego

Urszula Rogólska

publikacja 11.12.2013 11:10

Agnieszka Ginko - pisarka i poetka, mieszkająca od czterech lat w Jaworzu, spotkała się w Książnicy Beskidzkiej z małymi czytelnikami i słuchaczami swoich książek.

Rodzinna "Tutlandia" dla każdego W Książnicy Beskidzkiej przedszkolaki ustawiły się w kolejce po osobistą dedykację autorki "Tutlandii" Urszula Rogólska /GN

Nie masz pomysłu na świąteczny prezent dla malucha w wieku od 4 do 9 lat? Najnowsza książka Agnieszki Ginko może być świetnym rozwiązaniem!

Była już Ciotka Klotka, a teraz przybyli: Tutek, Tutka i ich rodzice - czyli Tutlandia!

- W Tutlandii jak w prawdziwym życiu, raz jest dobrze, a raz źle. Najważniejsze, że w końcu zawsze przychodzi wiosna - uśmiechała się Agnieszka Ginko w Książnicy Beskidzkiej, podczas spotkania z przedszkolakami - kilkuletnimi czytelnikami i słuchaczami swoich książek. - Tutka jest mała, Tutek trochę większy. Mają jeszcze mamę i tatę. Cała czwórka to Tutlandia w komplecie. Ich życie jest normalne. Kiedy tatuś musi wyjechać, żeby zarobić pieniążki, mamusia dzielnie sobie radzi. Kiedy wraca, rodzina znowu jest w komplecie, a dla dzieci właśnie to jest największym szczęściem, a nie pieniądze i nowe zabawki.

Maluchy z szeroko otwartymi oczami słuchały historii z życia wziętych - o wyprawie do teatru, o zimowych bitwach na śnieżki o tym, jak ważne jest rodzinne przytulanie. W książce jest ich dużo więcej. Autorka - mama kilkuletniego Kajetana i drugiego dzieciątka noszonego jeszcze pod sercem - świetnie rozumie świat małych dzieci. Pisze w sposób pogodny, pełen humoru i nawet w smutnych dla dzieci historiach szuka pozytywnych stron. Dopełnieniem treści są urokliwe ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło.

W Książnicy dzieci śmiało zadawały autorce pytania o jej dzieci, o to czy lubi przedszkolaki, jak długo pisze książki czy ma nowe pomysły na kolejne opowieści. Kiedy dowiedziały się, że pierwsza jej książka powstała kiedy miała kilka lat (mama dopisała zdanie do wykonanego przez nią rysunku), dzieci same opowiadały o swoich pierwszych rysowanych książkach.

Agnieszka Ginko od ośmiu lat pracuje w Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym "Teatr Grodzki", a od czterech mieszka w Jaworzu. Jej wiersze dla dzieci "Ciotka Klotka i inne historie" zostały wyróżnione w konkursie Książka Przyjazna Dziecku 2011. Jest laureatką ogólnopolskich konkursów poetyckich i autorką trzech książek edukacyjnych zachęcających do działań twórczych. Niedawno skończyła pisać "Tutlandię II".

Pierwsza wydana książka Agnieszki, to "Ciotka Klotka i inne historie” - zbiór wierszowanych bajek dla dzieci. Każdy wierszyk ma innego bohatera, który z powodu swoich słabostek nie dostrzega innych ludzi i  tego, co ważne w życiu. Zabawne historie kryją morał, zrozumiały dla każdego dziecka...