Nowy biskup diecezji bielsko-żywieckiej

ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 16.11.2013 13:11

Uroczystość z udziałem biskupa nominata, ks. prof. dr hab. Romana Pindla odbyła się w kaplicy krakowskiego seminarium.

Nowy biskup diecezji bielsko-żywieckiej Biskup nominat ks. prof. Roman Pindel w kaplicy seminaryjnej WSD Kraków

Uroczystość ogłoszenia nominacji biskupiej ks. rektora Romana Pindla odbyła się w samo południe w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Podzamcze 8 w Krakowie.

Do kaplicy seminaryjnej przybyli m.in. ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ks. biskup Jana Zając (rektor seminarium krakowskiego na przełomie lat 80. i 90. XX w.) oraz ks. infułat Bronisław Fidelus. W kaplicy zebrali się także alumni archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej, studiujący na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, którzy w seminarium odbywają wspólną formację w drodze do kapłaństwa.

Ks. prof. Roman Pindel ma 55 lat. Od 2011 roku jest rektorem krakowskiego seminarium, a zastąpił na tym urzędzie obecnego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej bp. Grzegorza Rysia.

W latach 2004-2011 ks. prof. Roman Pindel pełnił posługę ojca duchownego kleryków. W tym roku został wybrany na nowego przewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Miał kierować tym gremium do roku 2015. Można przypuszczać, że nominacja biskupia prawdopodobnie zakończy jego posługę w tym forum.

Czytaj także: