Ustroń solidarny z Nigerią

Urszula Rogólska

publikacja 09.11.2013 23:01

Druga niedziela listopada to Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Mieszkańcy Ustronia już mieli okazję poznać kraj wspierany w tym roku.

Ustroń solidarny z Nigerią Bracia Maryi Misjonarze Pokoju z Nigerii z ks. Antonim Sapotą i ustrońskimi parafianami Barbara Langhammer

Parafia św. Klemensa w Ustroniu gościła trzech Braci Maryi Misjonarzy Pokoju z Nigerii. Dla ustrońskich parafian ich wizyta stała się tym ważniejsza, że tegoroczna niedziela Solidarności z Kościołem Prześladowanym poświęcona jest sytuacji chrześcijan w tym afrykańskim kraju.

W Ustroniu misjonarze głosili słowo Boże, przybliżając charyzmat swojego zgromadzenia. Ich zadaniem jest głoszenie Dobrej Nowiny na terenach jeszcze nieewangelizowanych w Afryce i wśród ludności pochodzenia afrykańskiego (tzn. tym, którzy jeszcze nie słyszeli o Jezusie Chrystusie), a także praca wśród Afrykańczyków najbardziej opuszczonych, zaniedbanych i żyjących na marginesie.

Opowiadali także o swojej pracy katechetycznej, o posłudze wśród chorych w szpitalach, dzieci w sierocińcach, pomocy udzielanej bezdomnym. Mówili o tym, jak uczą dzieci czytania, pisania, języka angielskiego; jak angażują się w ekumenizm.

Parafianie z Ustronia poznali także problemy, z jakimi borykają się Nigeryjczycy i misjonarze, którzy chcą im pomóc - brak dostępu do wody pitnej, brak szkół i szpitali. Usłyszeli o budowaniu studni głębinowych, przetwórni wody pitnej, o planach postawienia nowych budynków szkół i ośrodka dla niepełnosprawnych.

O tym, jak najmłodsi mieszkańcy Ustronia wyobrażają sobie pracę misyjną, w kościele ustrońskim opowiadała scenka przygotowana przez dzieci pod opieką s. Karoliny, boromeuszki.

W niedzielę 10 listopada o sytuacji chrześcijan w Nigerii będą się mogli dowiedzieć wszyscy. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym przygotowuje  Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".

Dzień ten jest odpowiedzią na słowa bł. Jana Pawła II, wypowiedziane we Francji w roku 1980: "Przypomnijcie sobie o tych, którzy piszą dzisiejsze martyrologium niedaleko was. Nie macie prawa o nich zapominać ani prawa, by zachowywać milczenie! Są oni gwiazdami błyszczącymi na ponurym niebie. (...) Kościół milczenia nie jest na Wschodzie, on jest na Zachodzie: to wy nie macie odwagi, by mówić! (...) Nie ma już Kościoła milczenia, ja będę głosem tych, którzy głosu nie mają!".

Dzień ten ma również uwrażliwić na problem łamania praw człowieka i wolności religijnej w ponad 70 krajach na całym świecie.

Chrześcijanie w Nigerii od wielu lat dają mocne świadectwo wiary i wierności Chrystusowi. Od 2010 roku nasiliły się działania wymierzone przeciwko nigeryjskim chrześcijanom. W jednym tylko stanie Borno zniszczono ponad 64 chrześcijańskie kościoły.

Jak chrześcijanie żyjący w Polsce mogą pomóc Nigeryjczykom? Jak podkreślają wolontariusze stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" - przede wszystkim modlitwą. Ale i pisaniem listów do ambasadora tego kraju z prośbą/apelem o przestrzeganie wolności religijnej.

Można także pomóc materialnie, wysyłając SMS o treści RATUJE na nr 72405 (koszt 2,46 z VAT) - do 31 grudnia br.