Apostoł Kazachstanu na Złotych Łanach

Urszula Rogólska

publikacja 07.11.2013 23:26

Do końca listopada w kościele św. Józefa w Bielsku-Białej można oglądać wystawę archiwalnych zdjęć o życiu i działalności Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego.

Apostoł Kazachstanu na Złotych Łanach Wystawę o ks. Bukowińskim przygotowało stowarzyszenie "Ocalenie", noszące jego imię Urszula Rogólska/ GN

"Wszędzie gdzie byłem widziałem głęboką celowość tego, że tam właśnie byłem" - mawiał Sługa Boży ks. Władysław Bukowiński.

O tym niestrudzonym duszpasterzu Polaków więzionych w łagrach i obozach na Wschodzie (w tym - przez większą część życia - w Kazachstanie), pamiętają członkowie Stowarzyszenia "Ocalenie", które stara się wszelkimi dostępnymi sobie środkami popularyzować tę nieprzeciętna postać.

Dzięki nim w kościele parafialnym św. Józefa na osiedlu Złote Łany, gości wystawa archiwalnych fotografii, prezentująca życie ks. Władysława.

Apostoł Kazachstanu na Złotych Łanach   Wystawa dedykowana ks. Wł. Bukowińskiemu gości w kościele św. Józefa na Złotych Łanach Urszula Rogólska /GN Ks. Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie. W 1920 r. jego rodzina przeniosła się do Polski. W latach 1921-1931 studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931r.

Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i w Suchej Beskidzkiej, 8 sierpnia 1936 r. wyjechał na Kresy i został wykładowcą w seminarium duchownym w Łucku. Od 1939 r. był proboszczem katedry w Łucku. W 1941 r. został uwięziony przez NKWD.

Po opuszczeniu więzienia pomagał uciekinierom i jeńcom. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Czelabińsku i Dżezkazganie. Tam, po wyczerpującej, kilkunastogodzinnej pracy odwiedzał chorych w więziennym szpitalu, umacniał współwięźniów w wierze i nadziei, udzielał sakramentów, prowadził rekolekcje w różnych językach. Napisał i wykładał w łagrze historię Polski. W roku 1954 został zesłany do Karagandy, tam podjął pracę stróża, jednocześnie prowadząc tajne duszpasterstwo.

Odbył wyprawy misyjne m.in. do Tadżykistanu, Ałma-Aty, Aktiubińska. W 1958 r. został ponownie uwięziony na trzy lata. Po odbyciu kary, kontynuował w Karagandzie pracę duszpasterską: w prywatnych domach: odprawiał Msze św., katechizował, udzielał sakramentów.
Zmarł w Karagandzie 3 grudnia 1974 r. Proces beatyfikacyjny ks. Władysława rozpoczął się w Krakowie 19 czerwca 2006 r.

W niedzielę 17 listopada br. w kościele na Złotych Łanach członkowie stowarzyszenia "Ocalenie" zbiorą także ofiary na rzecz budowy Centrum Ks. Wł. Bukowińskiego, które powstaje w budynku otrzymanym od parafii w Zagórniku koło Andrychowa. W tym miejscu powstanie przede wszystkim Izba Pamięci Sługi Bożego i ośrodek szerzenia jego kultu, miejsce religijnej i duchowej odnowy, a także ośrodek patriotycznego wychowania młodego pokolenia.

- Będzie to ośrodek historii Polaków na Wschodzie - wyjaśnia Danuta Lenik, prezes stowarzyszenia. - Stanie się odkryciem ich tragicznych losów i ducha narodowego. To zadośćuczynienie dla tych, o których Ojczyzna przez wiele lat nie mogła się upomnieć...

Członkowie stowarzyszenia planują także, by Centrum stało się miejscem spotkań repatriantów, ich rodzin i studiującej w Polsce młodzieży z Kazachstanu - by tu czuli się jak u siebie w domu.

Apostoł Kazachstanu na Złotych Łanach   Budynek, który przez wiele lat nie był użytkowany popadł w ruinę, dlatego też stowarzyszenie jest otwarte na wszelką pomoc - tak duchową, jak i materialną. - Na obecnym etapie potrzebne są również osoby, które mogą bezinteresownie pomóc przy wykonywaniu różnorakich prac budowlanych, remontowych i porządkowych - dodaje Danuta Lenik.

W sprawie Centrum można się kontaktować drogą e-mailową: rajdplast@wp.pl lub telefonicznie: 033 870 64 10.

Ofiary można wpłacać na konto:

Stowarzyszenie im. Ks. Władysława Bukowińskiego OCALENIE

31-155 Kraków, ul. Warszawska 1b

53 8589 0006 0000 0030 7923 0001