100 lat bł. Celiny Borzęckiej w niebie

Urszula Rogólska

publikacja 28.10.2013 09:00

W stulecie śmierci bł. Matki Celiny Borzęckiej, Kęty dziękowały za życie i dzieło założycielki zmartwychwstanek, która w 1891 r. otworzyła w tym mieście pierwszy na ziemiach polskich dom zakonny.

100 lat bł. Celiny Borzęckiej w niebie Abp Celestino Migliore (w środku) z biskupami Tadeuszem Rakoczym (z lewej) i Piotrem Gregerem przewodniczył uroczystościom stulecia śmierci bł. Celiny Urszula Rogólska/ GN

W kęckim kościele św. Małgorzaty i św. Katarzyny w diecezji bielsko-żywieckiej, razem z mieszkańcami miasta i siostrami zmartwychwstankami, z którymi przybyła s. Teresa Maria Kreft przełożona generalna, modlili się: abp Celestino Migliore - nuncjusz apostolski w Polski, biskupi bielsko-żywieccy: Tadeusz Rakoczy i Piotr Greger, księża, siostry zakonne i pielgrzymi z różnych stron Polski: z Warszawy, Sochaczewa, Koniecpola, Poznania, Radomia, Szczekocin, Koniecpola, Lublina, Krakowa, Wrocławia i krakowskiej Woli Duchackiej, a także z Białorusi.

Mszę św. koncelebrowali księża bielsko-żywieccy i księża zmartwychwstańcy ze swoim prowincjałem ks. Wiesławem Śpiewakiem.

- Jej 80-letnie życie było wypełnione wielką miłością do Boga i ludzi, było umiłowaniem woli Bożej ponad wszystko - mówił na początku Mszy św. biskup Rakoczy, witając abpa Migliore. - A wolą Bożą było wypełnienie obowiązków najpierw żony i matki. Po śmierci męża stała się założycielką sióstr zmartwychwstanek.

Jak podkreślał ksiądz biskup, przypominając bł. Celinę jako wyjątkową postać w Roku Wiary, w każdym stanie swojego życia zawsze dążyła do doskonałości chrześcijańskiej i dzięki takiej postawie stała się dla przyszłych pokoleń wzorem do naśladowania.

Biskup Rakoczy przypomniał także, że z ziemią kęcką są związani liczni święci i błogosławieni – św. Jan Kanty, św. abp Józef Bilczewski, bł. Matka Celina, Świątobliwa Ludowika, sługa Boża Matka Maria Łempicka, bł. Jan Paweł II, a także córki bł. Celiny - sługa Boża Jadwiga, współzałożycielka zmartwychwstanek.

100 lat bł. Celiny Borzęckiej w niebie   Bł. Celina i jej córka Jadwiga Urszula Rogólska /GN Bł. Celina Borzęcka została wyniesiona na ołtarze sześć lat temu. W Kętach znajduje się wybudowany przez założycielki zgromadzenia klasztor. Tutaj od początku odbywa się formacja zakonna w nowicjacie, tu działa przedszkole im. bł. Matki Celiny Borzęckiej (kiedyś ochronka), którego mali wychowankowie prezentowali swoje artystyczne talenty w czasie uroczystości 27 października. Także tutaj umieszczone są sarkofagi z relikwiami bł. Celiny i doczesnymi szczątkami jej córki Jadwigi.

W homilii abp Migliore zauważył, że założycielka zmartwychwstanek zmarła w niedzielę 26 października 1913 r. - w dniu, w którym Kościół obchodzi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. - W swej dobroci Pan sprawił, że zmarła tu, w Kętach, gdzie dokładnie 22 lata wcześniej kupiła skrawek ziemi, domek, na pierwszą placówkę nowego zgromadzenia na ziemiach polskich. To stąd siostry rozjechały się w różne strony świata - przypomniał.

Na zakończenie uroczystości nuncjusz poświęcił okazały wizerunek bł. Matki Celiny i jej córki wykonany przez artystę Wacława Sobieraja. Każdy mógł także osobiscie uczcić relikwie błogosławionej.

Celina z Chludzińskich Borzęcka urodziła się 29 października 1833 r. na kresach dawnej Rzeczypospolitej w Antowilu, blisko Orszy (obecnie Białoruś). W 1853 r. poślubiła Józefa Borzęckiego i zamieszkała w Obremszczyźnie koło Grodna. Urodziła czworo dzieci, z których dwoje zmarło w wieku dziecięcym. Po śmierci męża, w 1875 r. wyjechała z dwiema córkami do Rzymu. Tu poznała generała zmartwychwstańców, ks. Piotra Semenenkę. Pod jego wpływem postanowiła wraz z córką Jadwigą założyć żeńską gałąź tego zgromadzenia. 6 stycznia 1891 r . zmartwychwstanki zostały zatwierdzone jako zgromadzenie kontemplacyjno-czynne, którego zadaniem było nauczanie i chrześcijańskie wychowanie dziewcząt.

W 1891 r. Celina otworzyła w Kętach pierwszy dom zakonny na ziemiach polskich. W 1896 r. rozpoczęła pracę w Bułgarii, następnie w Częstochowie i Warszawie, a w 1900 r. w Stanach Zjednoczonych.

Zmarła w Krakowie 26 października 1913 r., pochowana została w grobowcu na cmentarzu w Kętach obok – zmarłej 7 lat wcześniej – córki. W 1937 r. ekshumowano ich prochy i przeniesiono do krypty pod kaplicą zmartwychwstanek. W 2001 r. odbyła się kolejna ekshumacja i prochy założycielek spoczęły w sarkofagu w kościele św. Małgorzaty i św. Katarzyny.

Proces beatyfikacyjny matki Celiny rozpoczęto z inicjatywy papieża Piusa XII w Rzymie w 1944 r. Dekret o heroiczności cnót podpisał Jan Paweł II w 1982 r. W 2002 r. w Krakowie przeprowadzono proces dotyczący domniemanego uzdrowienia prawnuka matki Celiny. 10 kwietnia 2002 r. kard. Franciszek Macharski zamknął dochodzenie kanoniczne w tej sprawie i dokumentacja została przekazana Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

16 grudnia 2006 r. Benedykt XVI podpisał dekret zatwierdzający uzdrowienie dokonane za przyczyną matki Celiny. Została beatyfikowana 27 października 2007 r. w bazylice św. Jana na Lateranie. Dokonał jej w imieniu papieża prefekt Kongregacji spraw kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.