Beskidzkie nekropolie. Żywiec

Alina Świeży-Sobel

publikacja 25.10.2013 10:00

Przed zbliżającym się czasem modlitwy za dusze naszych bliskich zmarłych, zapraszamy do odwiedzin cmentarzy. To nieraz pasjonujące karty historii - i pomniki wiary przodków.

Na żywieckim cmentarzu spoczywają świadkowie trzech wieków hisotrii miasta Na żywieckim cmentarzu spoczywają świadkowie trzech wieków hisotrii miasta
Alina Świeży-Sobel

Każdy z nich jest księgą, utrwalającą pamięć o ludziach i ważnych wydarzeniach danej miejscowości. Cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu jest cmentarzem parafialnym konkatedralnej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się przy ulicy dedykowanej Andrzejowi Komonieckiemu, zasłużonemu wójtowi żywieckiemu, który był też inicjatorem budowy cmentarza.

Na terenie nekropolii znajduje się kościół Przemienienia Pańskiego. Pełni on funkcję kaplicy cmentarnej. Wzniesiony został w pierwszych latach XVIII stulecia z inicjatywy Komonieckiego i jego żony Zofii. Kościół był początkowo drewniany.

Na cmentarzu spoczywa wielu zasłużonych mieszkańców miasta, honorowych obywateli Żywca, kapłanów posługujących w tutejszej parafii i pochodzących z Żywca. Wśród nich są m.in: ks. proboszcz Franciszek Augustyn, ks. profesor Józef Kajdas,

W obrębie cmentarza znajdują się także kwatery żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, żywieckich legionistów oraz symboliczny grób więźniów politycznych KL Auschwitz-Birkenau.