Historyczna sesja radnych z Wilamowic

Alina Świeży-Sobel

publikacja 05.10.2013 16:50

Stanisław Nycz, przewodniczący Rady Miejskiej, nie mógł ukryć wzruszenia, gdy rozpoczynał sesję. Jedynym punktem było uroczyste przyjęcie patronatu św. Józefa Bilczewskiego nad miastem.

Przewodniczący Stanisław Nycz i burmistrz Marian Trela odbierają dar kard. Jaworskiego dla radnych Przewodniczący Stanisław Nycz i burmistrz Marian Trela odbierają dar kard. Jaworskiego dla radnych
Alina Świeży-Sobel /GN

W sali wilamowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej zasiedli, oprócz radnych, przedstawicieli władz i księży, także reprezentanci licznych środowisk i organizacji społecznych Wilamowic i okolicy. Wśród świadków historycznej chwili znaleźli się też przedstawiciele miast partnerskich Wilamowic - Rajskich Teplic i Dolnego Benešova.

Przewodniczący RM Stanisław Nycz przybliżył najważniejsze fakty, które poprzedziły to historyczne wydarzenie, począwszy od wniosku w tej sprawie, podpisanego przez wszystkich członków rady osiedla: Józefę Ławeczkę, Dorotę Seligę, Józefa Sznajdera, Tomasza Zontka, Bogusława Gąsa, Mariana Roznera i Stanisława Nycza. Później Rada Miejska przyjęła oświadczenie w sprawie ustanowienia św. Bilczewskiego patronem miasta i ustanowienia 23 października świętem patrona.

Do wniosku radnych dołączone zostało uzasadnienie, zredagowane przy współpracy z kustoszem sanktuarium ks. prał. Michałem Bogutą. Później wniosek podpisał bp Tadeusz Rakoczy i całość materiałów przekazano do Stolicy Apostolskiej. 28 lutego Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, który delegacja miasta i parafii otrzymała z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Celestina Migliore w Warszawie. Jak podkreślił, decyzję w sprawie patronatu radni podjęli jednogłośnie.

- Dzisiaj przed Eucharystią my, radni Wilamowic, weszliśmy do kaplicy św. Bilczewskiego i wspólnie uklękliśmy przy jego relikwiach. Teraz chodzi o to, żebyśmy i w przyszłości wybierali takich radnych, którzy nie będą się wstydzili uklęknąć, choć to bywa niepopularne - zaznaczył S. Nycz, a zgromadzeni przyjęli te słowa z gromkimi oklaskami.

- Dzisiaj potrzeba nam odważnych decyzji, a taką podjęliście w Wilamowicach, przypominając o świadectwie wielkiego patrioty, jakim był św. Józef Bilczewski i o przesłaniu do dzisiejszego pokolenia młodzieży. Jestem wam wdzięczny za to ważne świadectwo. Niech także dla nas, dla całego świata polityki, św. Bilczewski będzie przykładem, jak wypełniać służbę publiczną - mówił poseł Stanisław Szwed.

- Troska o chrześcijańską tożsamość naszego narodu jest dziś szczególnie aktualna. To troska o życie dzieci nienarodzonych, rodzinę i godną starość. Chodzi o to, by problemy były rozwiązywane tak, jak w waszej gminie - z poszanowaniem tradycji i dziedzictwa chrześcijańskiego - dodał poseł Stanisław Pięta.  Do serdecznych gratulacji dołączył się Józef Skudlarski, były przewodniczący Rady Gminy w Kętach.

Trzy tomy listów pasterskich abp. Bilczewskiego oraz jego dzieło o Eucharystii ofiarował wilamowickim samorządowcom kard. Marian Jaworski. - Abp Bilczewski to jeden z wybitniejszych teologów polskich i ja się bardzo cieszę, że udało się wznowić te wydawnictwa. Wystarczy po nie sięgnąć, by się przekonać, jak wiele w nich głębokiej teologii - mówił.

- Abp Bilczewski dla wielu pokoleń był i będzie świadkiem żywej wiary. Święci nie przemijają i pragną świętości dla innych - mówił Andrzej Kamiński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, na pamiątkę historycznego dnia przekazując radnym trzytomową "Historię Śląska", wydaną w latach 30. ubiegłego wieku. Cennym darem okazał się też egzemplarz "Listów pasterskich i mów okolicznościowych abp. Józefa Bilczewskiego" z 1908 r., opatrzony autografem autora. Książkę ofiarował wilamowickim radnym Mirosław Szemla, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska z Katowic.

Podkreśleniem trwałości i wierności wilamowickiej tradycji okazał się przygotowany dla gości występ zespołu regionalnego "Wilamowice".