Międzynarodowo na beskidzkim Trójstyku

Alina Świeży-Sobel

publikacja 27.08.2013 10:20

Bp Piotr Greger przewodniczył Eucharystii sprawowanej przy polowym ołtarzu na górskiej hali, a koncelebransami byli: bp Tomáš Galis ze Słowacji oraz bp František Lobkowicz z Czech.

W polowej Eucharystii wzięło udział wielu pielgrzymów W polowej Eucharystii wzięło udział wielu pielgrzymów
Alina Świeży-Sobel /GN

Wśród uczestników międzynarodowej modlitwy byli wierni trzech diecezji, którzy przyszli z kapłanami w procesjach z trzech najbliższych parafii: z Jaworzynki-Trzycatka, z Hrčavy i Černego. Przybyli także przedstawiciele władz samorządowych i reprezentanci parlamentów oraz europosłowie z wszystkich trzech krajów: z Polski, Czech i Słowacji.

W Eucharystii uczestniczyła też międzynarodowa grupa młodzieży Arka Młodych, która pracuje nad budową wspólnoty, a także podejmuje razem wiele inicjatyw na rzecz pogłębienia wiary.

- Spotykamy się na Trójstyku w miejscu, które łączy wszystkie trzy narody, po to, aby naszą współpracę wzmocnić także w wymiarze duchowym. To wielkie wydarzenie, kiedy możemy się modlić razem w swoich słowiańskich językach, kontynuując piękną tradycję tego spotkania, które odbywa się już po raz piąty - mówił podczas powitania Jan Gazur, przewodniczący istebniańskiej Rady Gminy. Jak przyznawali obecni na uroczystości politycy, to spotkanie Polaków, Czechów i Słowaków jest wyrazem świadomości, że pokojowa przyszłość Europy zależy takiej właśnie dobrej współpracy sąsiadów - i za nią dziękowali.

- Wspominając Apostołów, mając świadomość, że jesteśmy Kościołem, dziś przeżywamy tajemnice Kościoła w tym wymiarze powszechnym, czego świadectwem jest obecność wiernych z Polski, Słowacji i Czech wraz ze swoimi biskupami. Tworzymy Kościół i w pełni świaqdomi odpowiedzialności za jego przyszłość chcemy w tym szczególnym miejscu prosić Boga o błogosławieństwo - mówił bp Piotr Greger.

- Gdy spoglądamy na historię Europy widzimy, że gdy narody się spotykały, robiły to często w walce między sobą. Tak jest i dziś w wielu miejscach w świecie. My chcemy w tym miejscu dać sygnał, że tak się dzieje, gdy w życiu zabraknie Chrystusa. Mówił o tym także Jan Paweł II, kiedy wskazywał, że Europa potrzebuje duszy. Podczas pamiętnego spotkania w 2004 r., gdy następowało rozszerzenie Unii Europejskiej, towarzyszyło nam główne hasło: "Chrystus jest nadzieją Europy" - mówił bp Lobkowicz w homilii. - Nie zapominajmy, że bez Chrystusa tracimy sens i cel całego naszego życia.