Zboże - bo dane z Bożego

Urszula Rogólska

publikacja 26.08.2013 12:05

W Wieprzu k. Andrychowa spotkali się rolnicy z całej diecezji. Podczas Mszy św. razem z biskupem Tadeuszem Rakoczym podziękowali za tegoroczne plony.

Zboże - bo dane z Bożego Rolnicy z Podbeskidzia przynieśli chleb - plony swojej tegorocznej pracy przed ołtarz w Wieprzu koło Andrychowa Urszula Rogólska/ GN

- Przychodzimy prosić Boga, abyśmy nabierali miłości i czci do ziemi użyźnionej potem i - wiele razy - krwią naszych ojców i matek. Byśmy umieli podnosić ziarna z ziemi myśląc z wdzięcznością: to jest ZBOŻE: "z Boże", czyli z Bożego dane dzieciom Bożym - mówił biskup Tadeusz Rakoczy w czasie Mszy św., która rozpoczęła diecezjalno-gminne dożynki w Wieprzu koło Andrychowa. - I dlatego rolnicze rodziny proszą dziś o błogosławieństwo Boże na przyszły rok pełne wiary i zaufania, że Ten, który jest samym Dobrem, nie zostawi ich nigdy w potrzebie.

Tegoroczne uroczystości diecezjalne przygotowali mieszkańcy i duszpasterze Wieprza koło Andrychowa - na czele z wójt gminy Małgorzatą Chrapek i proboszczem parafii ks. dr. Stefanem Klajmanem - oraz pozostałych miejscowości gminy: Frydrychowic, Gierałtowic, Gierałtowiczek, Nidka i Przybradza. Gospodarzami dożynek byli Agata Stuglik i Alojzy Serwin, miejscowi rolnicy, zaś starostami - Barbara Herma - sołtys Wieprza i Mieczysław Żyła - przewodniczący rady gminy.

Biskup Rakoczy dziękując rolnikom za ich pracę, przyznawał, że ich trud nie zawsze jest doceniany i zauważany, że pustoszeją wsie, a bieda w Polsce jest przede wszystkim biedą na wielu wsiach, że wsparcia potrzebują zwłaszcza gospodarze małych i średnich gospodarstw. Podkreślał również wagę sprawnego upowszechniania wiedzy o produkcji zdrowej żywności, o rynku i marketingu produktów rolnych.

W czasie Mszy św. ksiądz biskup poświęcił wieńce wykonane z tegorocznych zbóż.

W procesji z darami, delegacje z całej diecezji przyniosły chleb i symboliczne plony swojej pracy na roli oraz ofiary pieniężne.

Ks. Stanisław Kozieł, diecezjalny duszpasterz rolników, dziękując księdzu biskupowi za jego stałą troskę o środowisko gospodarzy dodał: - Dożynki jednoczą mieszkańców miast i wsi, pogłębiają wspólnotę narodową oraz religijną więź z Bogiem. Jednoczy nas chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, który dla nas stał się chlebem życia.

Jak zapowiedział ks. Kozieł, w przyszłym roku diecezjalne dożynki odbędą się w Czańcu.

W czasie tegorocznego spotkania w Wieprzu, tutejsi rolnicy częstowali wszystkich przybyłych chlebem i pysznymi wypiekami z tegorocznej mąki, wyrobami miejscowych firm spożywczych. Można było także obejrzeć wystawę sprzętu rolniczego, odwiedzić stoiska firm współpracujących z rolnikami. Przygotowano konkursy wieńców dożynkowych i na najpiękniejszą zagrodę.

Spotkanie dopełniła część artystyczna i występ gości - kabaretu "Koń Polski."