Dziękujemy! Przyjedź znowu!

Urszula Rogólska

publikacja 18.08.2013 01:17

Były łzy wzruszenia i smutku - że odjeżdża. Ale i dużo śpiewów, śmiechu i radości, bo... jego duch tu zostaje! Mieszkańcy Oświęcimia pożegnali relikwie św. Jana Bosko, które polecą teraz do Moskwy.

Dziękujemy! Przyjedź znowu! Mieszkańcy Oświęcimia z trudem rozstawali się z relikwiami św. Jana Bosko Urszula Rogólska /GN

Oświęcimianie byli pełni emocji, żegnając 17 sierpnia relikwie swojego patrona - św. Jana Bosko, które po odwiedzeniu 50 miast w Polsce z Podbeskidzia udały się w dalszą podróż - do Moskwy. Peregrynacja relikwii poprzedza 200. rocznicę urodzin świętego, która przypadnie za dwa lata.

- Tak wielu nas było na powitaniu relikwii naszego św. Jana Bosko, ale dziś nas jest chyba jeszcze więcej! Choć taki dokuczliwy upał przyszedł!

- Jak żyję, nie widziałam tutaj takich tłumów, takiej życzliwości ludzi i takiej radości!

- To jedna z najbardziej wzruszających chwil w moim życiu!

Tak mówili oświęcimianie po Mszy św., po której odprowadzili relikwie św. Jana Bosko na rogatki miasta, skąd specjalnym samochodem pojechały one w dalszą drogę.

Po trzech dniach obecności relikwii patrona Oświęcimia - św. Jana Bosko przyszedł dzień pożegnania. 17 sierpnia przy relikwiarzu wystawionym w sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych spotkali się: najmłodsze dzieci oraz byli wychowankowie i współpracownicy salezjańscy.

Po południu tysiące oświęcimian, a także księża diecezjalni z dziekanem ks. Krzysztofem Straubem, młodzież salezjańska, siostry salezjanki i księża salezjanie z czterech polskich inspektorii: pilskiej, warszawskiej, wrocławskiej i krakowskiej ponownie przybyli na boisko Zakładu Salezjańskiego, gdzie razem uczestniczyli we Mszy św. kończącej peregrynację. Podczas Eucharystii sześciu nowych salezjanów złożyło swoje śluby wieczyste na ręce radcy generalnego salezjanów ks. Marka Chrzana SDB.

Za wszystkie łaski wyproszone za pośrednictwem św. Jana Bosko dziękowali Bogu ks. Bogdan Nowak  - dyrektor Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu i ks. Marek Dąbek - kustosz sanktuarium MB Wspomożycielki i proboszcz tutejszej parafii.

Po Mszy św. kolorowy tłum ze śpiewem, okrzykami, oklaskami, flagami odprowadził relikwiarz św. Jana na rogatki miasta. Trudno było się im rozstać. Skandowali: Dziękujemy! Zostań z nami! Przyjdź znowu!

Wieczorem czekał ich jeszcze ostatni akcent świętowania - koncert w ramach V Małopolskiego Festiwalu "Jackowe Granie", na który zaproszono zespoły: Maleo Reggae Rockers, Love Story i Propaganda Dei.