Św. Michał Archanioł już zawitał w Beskidy

Alina Świeży-Sobel

publikacja 17.08.2013 11:00

W piątek 16 sierpnia wieczorem cudowna figura św. Michała Archanioła dotarła do michalickiej parafii w Pewli Małej. Uroczyste powitanie przygotowali duszpasterze i wierni świeccy.

Do kościoła w Pewli Małej figurę wniesli strażacy Do kościoła w Pewli Małej figurę wniesli strażacy
Alina Świeży-Sobel /GN

Do świątyni wnieśli figurę strażacy. W niedzielę o 18.00 figura nawiedzi bielską świątynię św. Maksymiliana.

Już po 17.00 wierni z Pewli zgromadzili się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na modlitewnym oczekiwaniu. O 18.00 w asyście policyjnej samochód-kaplica dotarł na parafialny dziedziniec, gdzie przy dźwiękach orkiestry odbyło się pierwsze powitanie nawiedzającej parafię figury - znaku obecności św. Michała Archanioła. - Już ponad 150 dni św. Michał jest w Polsce - przypominał ks. Rafał Szwajca CSMA, czuwający nad przebiegiem peregrynacji. - Figura, wykonana z białego marmuru, przedstawia Księcia Wojsk Niebieskich w stroju rzymskiego legionisty, z mieczem, którym broni nas od złego.

W uroczystej procesji ze sztandarem parafii przeniesiono figurę do kościoła, gdzie proboszcz ks. Kazimierz Joniec nałożył koronę na głowę św. Michała Archanioła - na znak rozpoczęcia peregrynacji w parafii, a delegaci wiernych wypowiedzieli słowa powitania. - Obdarz nas odwagą, zapałem, jednością i miłością. Daj nam serce słuchające i gotowe pójść na twoim głosem. Święty Michale Archaniele, w twoje ręce składamy dzieło odnowy naszych serc, rodzin i całej - prosili parafianie.

- Możemy się cieszyć Twoją obecnością przez trzy kolejne, święte dla nas dni. Przychodzisz do nas pełen mocy i łaski. Wskazujesz nam Boga jako źródło wszelkiego dobra, miłości, prawdy, piękna. Wiemy, że jeśli tylko nie zabraknie nam wiary, możesz nam pomóc, a nawet uzdrowić, uleczyć - dodawał proboszcz.

Wraz z figurą do Pewli dotarł ks. Krzysztof Stanula, michalita, który poprowadzi parafialne czuwania modlitewne i konferencje na temat św. Michała Archanioła.

Peregrynacja kopii figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano trwa w Polsce od 12 kwietnia. Figura nawiedza liczne parafie diecezjalne, szkoły, domy zakonne, a w nawiedzanych miejscach ludzie doznają wielu łask i doświadczają umocnienia w wierze. W ramach uroczystości peregrynacyjnych wierni uczestniczą w nabożeństwach z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz błogosławieństwie osób chorych, starszych i dzieci.

Wielu wiernych przyjmuje także szkaplerz św. Michała i zawierza siebie i swoją rodzinę jego opiece. Uroczystej „anielskiej” liturgii towarzyszą homilie i konferencje tematyczne z udziałem kapłanów ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz pokaz filmu związanego z Grotą Objawień na Górze Gargano.

Podczas peregrynacji wierni mają także możliwość zaopatrzenia się w modlitewniki, publikacje, medaliki i szkaplerze w wizerunkiem św. Michała Archanioła.

KALENDARIUM  PEREGRYNACJI CUDOWNEJ FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

W DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ

16-18 sierpnia w parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Pewli Małej
18-19 sierpnia w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej
19-20 sierpnia w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej
20-21 sierpnia w parafii św. Małgorzaty w Bielsku-Białej
21-22 sierpnia w parafii św. Józefa w Bielsku-Białej
22-23 sierpnia w parafii Narodzenia NMP w Żywcu
23-25 sierpnia w parafii NMP Królowej Polski w Pewli Ślemieńskiej
25-26 sierpnia w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej
26-27 sierpnia w parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej
27-28 sierpnia w parafii św. Barbary w Bielsku-Białej
28-29 sierpnia w parafii MB Fatimskiej w Bielsku-Białej
29-31 sierpnia w Domu Rekolekcyjnym "MICHAEL" w Rycerce Górnej
31 sierpnia do 1 września w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rycerce Górnej
1-2 września w parafii  Wniebowzięcia NMP w Milówce
2-3 września w parafii  Najświętszego Imienia Maryi w Kamesznicy
3-4 września w parafii św. Stanisława BM w Andrychowie
4-5 września w parafii św. Michała Archanioła w Goleszowie