Oświęcim. Spotkajmy się tam w niedzielę!

Alina Świezy-Sobel

publikacja 12.06.2013 07:40

Wierni - nie tylko z diecezji bielsko-żywieckiej - przyjadą 16 czerwca do tego miasta na Sołą, by dziękować za bł. matkę Małgorzatę, serafitkę, maszerować dla życia i rodziny, a także uczestniczyć w diecezjalnym Święcie Młodych.

Marsz będzie jednym z trzech elementów świętowania Marsz będzie jednym z trzech elementów świętowania
Alina Świeży-Sobel /GN

Zapraszamy serdecznie do Oświęcimia mieszkańców całej diecezji, wszystkich, którzy są gotowi zamanifestować swoje poparcie dla rodziny i chcą, by prawa rodziny były szanowane – mówią organizatorzy Święta Życia - więcej na http://bielsko.gosc.pl/Marsze.

Przemarsz poprzedzi liturgia sprawowana jako dziękczynienie za dokonaną 9 czerwca w Krakowie-Łagiewnikach beatyfikację matki Małgorzaty Szewczyk, założycielki Zgromadzenia Sióstr Serafitek i inicjatorkę budowy domu macierzystego dla sióstr w Oświęcimiu.

Po Eucharystii rozpocznie się przejście ulicami miasta, które uczestnicy Marszu dla Rodziny i Życia zakończą na terenie stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Tam zakończy się przemarsz, ale nie nasza manifestacja poparcia dla rodziny – mówi ks. Mateusz Dudkiewicz, który poprowadzi maszerujących i jest także głównym organizatorem trzeciego punktu programu: rodzinnego pikniku na stadionie MOSiR-u, który przerodzi się w diecezjalne Święto Młodych. – Na stadionie wysłuchamy napisanego specjalnie na tę okazję hymnu Święta Życia, a także koncertu zespołu „Concentus”. Będzie czas na podreperowanie sił i poczęstunek.

Później dla rodzin wystąpi „Arka Noego”. Po koncercie przewidujemy wiele atrakcji dla całych rodzin. Będą konkursy, zabawy, pokazy. Drużyny księży i hokeistów rozegrają też mecz piłki nożnej. W koncercie muzyki hip-hop wystąpi „Arkadio”, a na zakończenie zagra „Luxtorpeda”.

Program Święta Życia:

11:00  czuwanie modlitewne w ogrodach Sióstr Serafitek

12:00  Msza Święta dziękczynna za beatyfikację Matki    

            Małgorzaty Łucji Szewczyk, Serafitki

14:00  Marsz dla Życia i Rodziny

15:00  MOSiR: koncert zespołu CONCENTUS

16:00 PANTOMIMA

16:30 ARKA NOEGO

18:05 MECZ PIŁKI NOŻNEJ księża vs hokeiści ,

           w przerwie konkurs dla Rodzin : rzuty karne

18:40 WRĘCZENIE NAGRÓD ZA TURNIEJ PIŁKARSKI O

           PUCHARY SIOSTRY PROWINCJALNEJ-SERAFITKI

19:30 ARKADIO

21:00 LUXTORPEDA

 

Wszystkie koncerty są bezpłatne!

Pokażmy, po której jesteśmy stronie!

- Cieszę się tą inicjatywą nowej ewangelizacji, w którą zaangażowane są nasze rodziny i młodzież. Oby to ukazywało drogę ludziom, którzy błądzą i ulegają współczesnym młodym ideologiom. Pokażmy naszą więź z Chrystusem – mówił organizatorom Święta Życia biskup Tadeusz Rakoczy, błogosławiąc wszystkim, którzy wyruszą w Marszu dla Życia i Rodziny.

- Myślę, że to ważne, że ten marsz w obronie życia odbywa się tutaj – w Oświęcimiu, a cała uroczystość będzie mocno związana z postacią błogosławionej matki Małgorzaty Szewczyk i wymiarem duchowym. To pomoże utrwalić pamięć tego miejsca i to, że tutaj troszczymy się o wartość życia, służymy życiu. Wraz z matką Małgorzatą przypominają nam o tym także św. Maksymilian i Służebnica Boża Stanisława Leszczyńska – patronka pierwszego marszu, która w KL Auschwitz z narażeniem życia starała się o ocalenie rodzących się w obozie dzieci. Marsz to wymowny znak w miejscu, gdzie kiedyś tyle istnień ludzkich zniszczono, odebrano człowiekowi godność, a jego życiu – wartość. Chcemy przez ten marsz zaakcentować, że wszystko zaczyna się od człowieka. O tym trzeba mówić, podkreślać – i apelować, żeby odpowiedzialni za sprawy społeczne zaangażowali się w obronę rodziny. W przeciwnym razie nie będzie tych wspólnot, które budują życie: zdrowych małżeństw, które chcą żyć w miłości i tą miłością się dzielić w rodzinie. Tak jak mówił św. Maksymilian: - Tylko miłość jest twórcza! - mówi ks. prałat Józef Niedźwiedzki, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu

- Jesteśmy szczęśliwi, że idea Marszu dla Życia i Rodziny została tak dobrze przyjęta w Oświęcimiu - i że spotkała się z takim odzewem ze strony sprzymierzeńców rodziny w całej diecezji. Dla nas to ważna sprawa i staramy się służyć umocnieniu rodzin posługą w Domowym Kościele - podejmując różnorodne działania. Zaangażowaliśmy się między innymi w organizację rekolekcji formacyjnych dla animatorów rodzin.Cieszymy się, że do tego naszego grona dołączyli w tym roku ludzie młodzi, bo to daje szansę wspólnego zamanifestowania, ale też wzajemnego dzielenia się tym entuzjazmem, jakim chcemy obdarzyć rodzinę - dodają Maria i Jan Plewowie, pomysłodawcy marszu.

- Chcemy, żeby to było święto bogate w rozmaite atrakcje dla całej rodziny - by poczuły się dobrze ze sobą wszsytkie pokolenia - mówią organizatorzy Święta Młodych z Fundacji Drachma: ks. Mateusz Dudkiewcz, Katarzyna Dudkiewicz i Piotr Wróblewski. - Sporo nad tym pracowaliśmy, ale daje nam to wiele satysfakcji. Na stadionie wystąpi zespół „Concentus”. Później zaplanowany jest koncert „Arki Noego”, mecz piłki nożnej między drużynami księży i hokeistów, a następnie koncert muzyki hip-hopowej w wykonaniu „Arkadia". Na zakończenie zagra „Luxtorpeda”. To zespół, który ma wielu swoich sympatyków wśród młodych i przyciąga skutecznie także tych przyglądających się Kościołowi „z daleka”. Będą też różne pokazy i konkursy, a także całe zaplecze: bufet z poczęstunkiem dla uczestników oraz plac zabaw z atrakcjami dla dzieci. Odbędzie się też wręczenie nagród w towarzyszących Świętu Życia konkursach: fotograficznym, plastycznym, a także puchar dla piłkarzy. W sobotę 15 czerwca przeprowadzony zostanie turniej dzikich drużyn „O Puchar Siostry Prowincjalnej”.