Niezwykłe miejsce terapii i nauki

Urszula Rogólska

publikacja 02.06.2013 13:16

W Żywcu niepełnosprawnym dzieciom przekazano wyjątkowy ogród oraz nowoczesne sale edukacyjne i terapeutyczne.

Niezwykłe miejsce terapii i nauki Różne elementy zamontowane w żywieckim ogrodzie będą służyły terapii dzieci z różnymi niepełnosprawnościami Urszula Rogólska /GN

Nietrudno zachwycić się dziś starym parkiem Habsburgów w Żywcu. Tuż przy jego ogrodzeniu, na terenie Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci, prowadzonego przez Fundację Pomocy Dzieciom, powstało drugie miejsce jak z bajki - wspaniały ogród, plac zabaw - służący terapii, edukacji i rekreacji najmłodszych.

Ogród to ponad 8 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Na jego terenie można swobodnie poruszać się pieszo, na wózkach inwalidzkich i rowerach. Ścieżki pokrywają nawierzchnie o różnych strukturach i fakturach - bruk drewniany, kostka, żwir, płyty kamienne, trawa, schodki, wzniesienia.

Na placu zabaw zamontowano urządzenia i elementy rozwijające sprawność ruchową. Rosną tu rośliny o różnych kolorach i zapachach, zróżnicowanych konstrukcjach liści, kwitnące w różnych porach roku. Jak mówiła podczas otwarcia ogrodu Renata Błecha - prezes zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom - wszystko to ma służyć stymulacji zmysłów dzieci cierpiących na różne dysfunkcje.

W uroczystym otwarciu ogrodu uczestniczyły dzieci będące pod opieką żywieckiego Centrum, Renata i Krzysztof Błechowie - założyciele fundacji, a także zaproszeni goście - pomysłodawcy, projektanci i wykonawcy ogrodu, dobroczyńcy fundacji, a także Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Podczas spotkania ks. Janusz Talik, wikariusz żywieckiej konkatedry Narodzenia NMP, poświęcił również dwukondygnacyjny budynek z nowoczesnymi salami i gabinetami terapeutycznymi, który dobudowano do istniejącego obiektu fundacji.

Żywiecka fundacja powstała 15 lat temu - w 1998 roku. Prowadzi Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne dla Dzieci, a w jego ramach - wczesne wspomaganie rozwoju niemowląt i dzieci do 7 lat oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, upośledzonych umysłowo, niepełnosprawnych ruchowo, autystycznych, niedowidzących i niedosłyszących, dzieci z zespołami genetycznymi i wadami wrodzonymi, mózgowym porażeniem dziecięcym i innymi ciężkimi schorzeniami.

W zajęciach prowadzonych w centrum tygodniowo bierze udział około 250 dzieci.

Fundacja organizuje również zajęcia integracyjne na terenie centrum, a także wspólne wycieczki, ogniska, zajęcia muzyczno-ruchowe i edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych i ich rówieśników.