Europejskie projekty blisko nas

Alina Świeży-Sobel

publikacja 17.05.2013 14:00

Trwa konkurs na prezentację zmian, które zawdzięczamy funduszom unijnym. Wystarczy przesłać tekst lub zdjęcie.

Bielski Park Techniki Lotniczej powstał ze środków unijnych Bielski Park Techniki Lotniczej powstał ze środków unijnych
Alina Świeży-Sobel /GN

Tekst nie powinien przekraczać maksymalnej objętości 4500 znaków ze spacjami, a zdjęcia w formacie JPG, wielkości nie większej niż 5 MB.  Powinny one opisywać pozytywne zmiany w najbliższym otoczeniu czytelników, zrealizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich.

Prace należy przesłać do 25 lipca za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres projekt@gosc.pl lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres WKM „Gość Niedzielny”, ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice. Tytuł maila, a w przypadku zgłoszeń przesłanych fizycznie – dopisek, powinien brzmieć „Fundusze Europejskie: Co dobrego na moim podwórku?”. Każdy uczestnik Konkursu może przysłać tylko jedno zgłoszenie i otrzymać tylko jedną nagrodę.

Nagrodą będą trzy tablety, a także przyznane za prace wyróżnione trzy oprogramowania antywirusowe. Lista laureatów zostanie ogłoszona w "Gościu Niedzielnym" 11 sierpnia.

Co dobrego na moim podwórku?

Pod takim hasłem trzeba poszukiwać we własnym otoczeniu tematu konkursowej prezentacji. Propozycje mogą dotyczyć dowolnego miejsca bądź pomysłu, a wystarczy odrobina czasu i uwagi, by znaleźć i udokumentować pozytywne zmiany w swoim sąsiedztwie.

O niektórych pisaliśmy już na łamach bielsko-żywieckiego "Gościa Niedzielnego" - od bielskich obwodnic, ułatwiających życie mieszkańcom i turystom, przez remonty zabytków naszej przeszłości - po budowę nowych placówek naukowych.

Znakomitych przykładów zmian w tych dziedzinach nie brakuje. Pisaliśmy m.in. o ekumenicznej współpracy katolickiej i ewangelickiej parafii w Ustroniu, które zyskały duże środki na remonty zabytkowych kościołów dzięki wspólnie zgłoszonemu wnioskowi. W Akademii techniczno-Humanistycznej dobiega końca budowa nowoczesnych laboratoriów, które pomogą zaoferować współpracę naukowców i producentów. Coraz lepiej rozwija się Bielski Park Techniki Lotniczej, przy którym swoją działalność prowadzą konstruktorzy samolotów, a kreatywność pobudza powołane w ramach projektu Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.

Fundusze unijne zmieniły też m.in. oblicze dzisiejszego Międzyrzecza, gdzie z tych środków sfinansowana została koncepcja „Międzyrzeckiej Chaty” – stylizowanego na dawną drewnianą zabudowę nowoczesnego ośrodka kultury. Udało się też odnowić zabytkową figurę św. Jana Nepomucena, zdobiącą uporządkowane po pożarze drewnianego kościoła tereny cmentarza i dziedzińca kościelnego. – Z tych środków udało się też dokonać ważnego naukowego przedsięwzięcia, jakim było przetłumaczenie i wydanie drukiem wraz z obszernym komentarzem historycznym parafialnej kroniki i księgi inwentarzowej. Tak powstał cenny dokument historii miejscowości i całego regionu – mówi ks. kan. Witold Grzomba, proboszcz parafii św. Marcina w Międzyrzeczu.

O jakich dobrych zmianach można jeszcze napisać? Czekamy na pomysły i konkursowe zgłoszenia czytelników.