Zmarł ks. dr Antoni Kajzerek

Ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 13.04.2013 22:01

13 kwietnia zmarł ks. dr Antoni Kajzerek – misjonarz, wykładowca, autor wielu publikacji książkowych, były kapelan bielskiego aresztu śledczego i współpracownik radia „Anioł Beskidów”.

Śp. ks. Antoni Kajzerek Śp. ks. Antoni Kajzerek
ks. Jacek Pędziwiatr

Pogrzeb śp. ks. Antoniego Kajzerka odbędzie się w środę 17 kwietnia w kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. O 9.30 trumna z ciałem zostanie wystawiona w kościele. O 12.30 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, rocznikowy kolega ks. Kajzerka. Ks. Antoni spocznie w grobowcu kapłanów na cmentarzu parafialnym w Bielsku-Białej Komorowicach.

Ks. Antoni Kajzerek pochodził z Żor. Czterdzieści lat temu w katowickiej katedrze Chrystusa Króla przyjął święcenia kapłańskie. Na przełomie lat 70. i 80. pracował duszpastersko w Argentynie. W pracę misyjną włączył doktoranckie studia teologiczne.

Po powrocie do kraju pracował naukowo i dydaktycznie, funkcję wykładowcy teologii godząc z pracą duszpasterską. Przez pewien czas zasilał zespół kapłanów w bielskiej parafii katedralnej.

Połowę swojego kapłaństwa przeżył w parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach: spowiadał, sprawował Eucharystię, głosił kazania i rekolekcje. Pracował jako katecheta, przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii św. oraz do bierzmowania – w Komorowicach i w szkołach społecznych w Bielsku-Białej.

Dwa szczególne wymiary działalności duszpasterskiej były udziałem ks. Antoniego Kajzerka. Pierwszy wyznaczała wieloletnia posługa kapelana w bielskim areszcie śledczym. Przychodził tutaj dwa razy w tygodniu: w czwartki, by służyć spowiedzią lub rozmową, oraz w niedziele i święta, by sprawować Mszę św. lub nabożeństwa eucharystyczne. Dostarczał więźniom modlitewniki, Pismo Święte, różańce, niósł pociechę i nadzieję. Z jego inicjatywy, także dzięki przychylności władz więziennych, w areszcie utworzono kaplicę, w której na stałe przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Cztery lata temu ks. Kajzerek został uhonorowany odznaczeniem i tytułem zasłużonego dla więziennictwa.

Drugi, wyjątkowy wymiar posługi kapłańskiej, stanowiła działalność pisarska i redakcyjna ks. Antoniego. Był autorem wspomnień, książek i artykułów o misjach w Ameryce Południowej. Na stałe współpracował z katowickim wydawnictwem Księgarni Świętego Jacka. W ciągu kilkunastu lat ukazało się siedem tomów zebranych przez ks. Kajzerka „Złotych myśli” – zawierających łącznie blisko 9000 cytatów, zdań, aforyzmów, zaczerpniętych z Biblii, literatury i historii. Od kilku lat żył ideą cyklu powieści, ukazujących dzieje wielkich postaci biblijnych. Na początku roku ukazał się pierwszy tom z zamierzonego cyklu, opowiadający dzieje Abrahama. Miesiąc przed śmiercią autora w księgarniach pojawił się drugi tom, poświęcony patriarsze Jakubowi.

Przez kilka lat ks. Antoni redagował i prowadził cotygodniowe katechezy w radiu „Anioł Beskidów” – najpierw dotyczące teologii dogmatycznej, a w ciągu ostatnich dwóch lat przedstawiające historię Kościoła.

Prawie trzy lata temu u ks. Antoniego pojawiły się pierwsze objawy choroby nowotworowej. Terapia radiologiczna nie przyniosła oczekiwanych skutków, więc poddano go leczeniu chirurgicznemu. Zabieg tracheotomii pozbawił ks. Antoniego mowy. Nie mógł już spowiadać, przewodniczyć modlitwie i głosić kazań. Ale wciąż pisał, a katechezy radiowe, przygotowywane na piśmie, odczytywali lektorzy. Ostatnie cztery miesiące życia były czasem kolejnej próby sił z chorobą nowotworową. Znakomitą opiekę lekarską ks. Kajzerek znalazł w bielskim Szpitalu Miejskim im. bł. Jana Pawła II – na oddziale onkologicznym, a później paliatywnym.