Tłumy na festiwalu "Sacrum in Musica"

Alina Świeży-Sobel

publikacja 12.04.2013 14:09

Każdy z koncertów był inny, każdy adresowany do nieco odmiennej grupy melomanów, ale łączył je wspólny mianownik: we wszystkich muzyka była wyrazem ludzkiego uwielbienia dla Bożej miłości. Cechą wspólną było też ogromne zainteresowanie, z jakim spotkał się każdy z festiwalowych koncertów.

Finbałowy koncert muzyki gospel w kościele św. Andrzeja Boboli Finbałowy koncert muzyki gospel w kościele św. Andrzeja Boboli
Alina Świeży-Sobel/GN

Znakomity koncert inauguracyjny, z udziałem znanej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej, zachwycił słuchaczy. Oczywiście tych, którym do kościoła Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka udało się wejść, bo dla części chętnych zabrakło już miejsc.

Również drugi z festiwalowych koncertów - w wykonaniu Danuty Stankiewicz i jej zespołu - odbywał się przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury. Artystka zaprezentowała najbardziej znane utwory muzyki żydowskiej.

Przed koncertem odbyło się wręczenie nagród w zorganizowanym przez Galerię Środowisk Twórczych konkursie na plakat "Dekalog - droga życia". Kwalifikacji plakatów i wyboru nagród dokonało jury w składzie: przewodniczący – prof. Roman Kalarus, artysta grafik (ASP w Katowicach); Krystyna Czerni, krytyk, historyk sztuki (Uniwersytet Jagielloński, Kraków); ks. dr Leszek Makówka, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach; Piotr Czadankiewicz, artysta plastyk, kurator konkursu (GŚT w Bielsku-Białej); Teresa Gołda-Sowicka, artysta plastyk, kurator konkursu, (Bielsko-Biała). Do konkursu zgłoszono 276 plakatów 132 autorów z Polski, Białorusi, Chin, Japonii i Niemiec. Jury zakwalifikowało na wystawę 40 prac 27 autorów. Pierwszą nagrodę otrzymała Ewa Bajek–Wein za zestaw plakatów „Dekalog wg cyklu filmowego  Krzysztofa Kieślowskiego”. Drugie miejsce zajął  Wiesław Łysakowski  za plakat „Nie cudzołóż”, a trzeci był  Paweł Delekta - za plakat „Hierarchiczność Świata”. Wyróżnienie honorowe przyznane przez: Galerię Środowisk Twórczych otrzymał Toshifumi Kawaguchi (Japonia) za plakat „Dacalogue / Population Aging”. Muzeum Diecezjalne w Bielsku-Białej swoje wyróżnienie przyznało Kai Kamińskiej za plakat „Nie wymawiaj imienia Pana Boga swego nadaremno”. Wyróżnienie ZPAP - Okręg w Bielsku-Białej otrzymał Janusz Golik za plakat „Dekalog – droga życia”.

Kunszt i żywioł

Tłumnie melomani przybyli także trzeciego festiwalowego dnia na koncert muzyki cerkiewnej, który odbył się w kościele ewangelicko-augsburskim Zbawiciela. Znany bułgarski chór - The Great Voices of Bulgaria - obecnie śpiewający pod dyrekcją Ilii Michaylova, nie zawiódł publiczności. Świetne wykonanie i i profesjonalny kunszt pozwoliły na naprawdę piękne spotkanie z bogatą tradycją muzyczną Kościoła prawosławnego. Zespół bułgarskich śpiewaków wykonał program złożony głównie ze starocerkiewnych pieśni liturgicznych. I tego dnia nie zabrakło bisów dla publiczności oklaskującej artystów z najwyższym uznaniem.

Nie było odstępstw także ostatniego dnia, podczas finałowego koncertu muzyki gospel, w którym wystąpił londyński zespół Croydon SDA Gospel Choir - z dyrektorem Kenem Burtonem na czele. Długa była kolejka oczekujących przed kościołem św. Andrzeja Boboli. I równie duży entuzjazm dla chórzystów z Londynu. Croydon SDA Gospel Choir nie śpiewają dla samego wyrazu artystycznego, ale z przesłaniem Ewangelii starają się dotrzeć zwłaszcza tam, gdzie znajdują się ludzie pozbawieni nadziei: odwiedzają ludzi cierpiących w szpitalach czy więzieniach. Śpiewacy pragną nieść ludziom nadzieję. Za swoje sztandarowe nagranie z najnowszego albumu „Miłość bez końca” uznali utwór „On wciąż cię kocha” i dedykowali go tym wszystkim, którzy oddalili się od Bożej miłości. Dla polskich słuchaczy przygotowali specjalny utwór: połączenie słów Psalmu 23 z muzyką Fryderyka Chopina. Ujęli publiczność, porywając do wspólnego śpiewania.

Dobro nie jest zagrożeniem

- Już od kilku dni jesteśmy zasłuchani w pieśń sakralną i dźwięki sakralnej muzyki. To zasłuchanie jest takim strumykiem, który ze stawów festiwalowych sączy szczególną wodę, abyśmy wzrastali w wierze. Każdy z nas to poszczególne drzewo, a razem stanowimy las. Aby drzewo nie omdlało, a las nie stracił swojej barwy, korzystamy z wody urządzonych specjalnie stawów, które ciągle są zasilane nowymi kroplami. Ta życiodajna woda zrasza nasze dusze i w ten sposób podsyca w nich życie dla Boga i bliźniego, z całą paletą dobra. Kiedy dobro się przelewa, nie jest zagrożeniem. Kiedy dobro wysycha, często las staje się groźny, a w nim – jeden drugiemu nieprzychylny. W życiu człowieka chodzi przede wszystkim o wiarę - i dobre owoce.

Niechaj dzisiejszy koncert, jak i cały tegoroczny festiwal na nowo na długie dni napoi i nasyci dusze nasze – mówił bp Paweł Anweiler, składając podziękowania za organizację festiwalu na ręce prezydenta Jacka Krywulta i dyrektora BCK Władysława Szczotki.