Licealiści otworzyli dla chorych... dom serca

Urszula Rogólska

publikacja 11.02.2013 13:25

15. Koncert Walentynkowy przygotowali cieszyńscy licealiści i absolwenci, ich rodzice i nauczyciele, a także wolontariusze Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty.

Licealiści otworzyli dla chorych... dom serca Na 15. - jubileuszowym - Koncercie Walentynkowym na rzecz Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu Urszula Rogólska/GN

Tradycyjnie drzwi młodym artystom otworzył cieszyński Teatr im. A. Mickiewicza, a oni sami otworzyli... swoje serca dla chorych.

Na ten koncert zawsze - to znaczy - od 15 lat, biletów brakuje już nazajutrz po ogłoszeniu dnia ich sprzedaży. Bo charytatywne Koncerty Walentynkowe w wykonaniu cieszyńskiej młodzieży - tej młodszej i starszej (bo w gronie artystów są także ich profesorowie), to zawsze ważne wydarzenie w mieście.

Nie inaczej było w tym roku. Do włączenia się w to szczególne spotkanie, wszystkich zapraszało hasło tegorocznego przedsięwzięcia: "Mój dom - to ja i ty".

Na tych, którym udało się zdobyć wejściówki, czekało mnóstwo emocji i... atrakcji. Uczta dla ducha czekała na wszystkich na cieszyńskiej scenie, a uczta dla ciała - w teatralnym holu. Wolontariuszki Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty przygotowały tysiące cieszyńskich kanapek, rodzice napiekli dziesiątki blach ciasta, serwowali kawę i herbatę dla prawdziwych tłumów oblegających stoiska. Każdy mógł także zakupić tomik poezji uczniów i nauczycieli.

Całkowity dochód ze sprzedaży smakołyków, tomików, a także losów, dzięki którym można było wygrać podarowane przez sponsorów fanty, licealiści i ich nauczyciele postanowili - jak zwykle - w całości przekazać na rzecz pomocy, jaką wolontariusze Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty służą w domach chorych na terenie całego powiatu cieszyńskiego.

Nad całością czuwała społeczność II LO im. M. Kopernika. Tradycyjnie widowisko otworzyli - Dorota Kania, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty, wolontariuszka hospicyjna, a jednocześnie katechetka w II LO oraz „rodzice piętnastolatka” - Katarzyna Michałek i Włodzimierz Habarta - polonistka i wuefista tej szkoły. Konferansjerami byli absolwenci dwóch szkół , które przed 15 laty zapoczątkowały tradycję koncertów - I LO im. Antoniego Osuchowskiego i II LO im. Mikołaja Kopernika - Maria Górniok i Kacper Matula. To oni - zgodnie z hasłem koncertu - starali się stworzyć na scenie ciepłą, domową atmosferę.

 

Widzowie oklaskiwali wszystkich występujących, którzy prezentowali swoje niezwyczajne talenty artystyczne. Na scenie zaprezentowały się młodsze i trochę starsze talenty - kabarety, wokaliści prezentujący wszystkie gatunki muzyczne, tancerze. Publiczność gorąco oklaskiwała zespół "Unosonus", wokalistki, które zaprezentowały "Odrobinę szczęścia w miłości", występy nauczycieli - m.in. katechetów: ks. Bartosza Łacka i Michała Legierskiego za ich brawurowe wykonanie piosenki Grzegorza Turnaua „Tutaj jestem”. Owację widzowie zgotowali także maluchom - dzieciom nauczycieli z „Kopernika” (które zaprosiły do odśpiewania „Ojcowskiego domu”) - oraz chórowi „Anthony’s voices” z I LO im. A. Osuchowskiego. Salwy śmiechu padały w czasie numerów kabaretowych - zwłaszcza "Interfejsu 2020" w wykonaniu tria: "Szczures/Nojman/Gorol".

Skoro koncert jubileuszowy - nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, który uroczyście na scenę wnieśli Katarzyna Michałek i Włodzimierz Habarta.

Gościem specjalnym spotkania była Ewa Jucha - żona Michała, podopiecznego hospicjum, chorującego na nowotwór. Na ekranie widzowie mieli okazję zobaczyć fragmenty wywiadu, jaki przeprowadziła z Michałem Dorota Kania przed jego operacją. Wzruszona pani Ewa dziękowała wszystkim za zaangażowanie w bezinteresowną pomoc chorym, a także za wpłaty 1 procenta na pomoc jej mężowi, kierowane na konto cieszyńskiego hospicjum. Oni obiecali, że na pewno tę tradycję będą kontynuować.

Na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie, które od 2009 r. oficjalnie jest organizacja pożytku publicznego, można wpłacać 1 procent podatku. Nr KRS 0000134259.