Pamięć o Auschwitz i ofiarach nazistów

Alina Świeży-Sobel

publikacja 27.01.2013 23:45

W niedzielę 27 stycznia odbyły się uroczystości związane z przypadającą tego dnia 68. rocznicą wyzwolenia obozu. Od 2005 r. to zarazem ogłoszony przez ONZ Dzień Pamięci o Holokauście.

Modlitwa w Birkenau z udziałem duchownych różnych religii Modlitwa w Birkenau z udziałem duchownych różnych religii
Bartosz Bartyzel, pl.auschwitz.org

Uczestnicy uroczystości spotkali się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz I, a także pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu w Auschwitz II-Birkenau. Tradycyjnie hołd ofiarom, którym w bestialski sposób naziści odebrali tu życie, oddali byli więźniowie, reprezentanci polskich władz państwowych i dyplomaci z ponad 20 krajów, a także duchowni różnych wyznań: rabini i przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, którzy poprowadzili ekumeniczną modlitwę w Birkenau. Przy tablicach w różnych językach zapalono znicze i złożono kwiaty.

Jednym z punktów uroczystości było otwarcie nowej wystawy rosyjskiej w bloku 14. Auschwitz I, jednym z kilku, w których od października 1941 r. umieszczani byli radzieccy jeńcy wojenni. Historycy oceniają, że łącznie osadzono ich w obozie ponad 15 tysięcy, a przetrwało ich kilkudziesięciu. W otwarciu wystawy „Tragedia. Męstwo. Wyzwolenie” uczestniczyła delegacja rosyjska, w której składzie znaleźli się m.in. przewodniczący rosyjskiej Dumy Siergiej Naryszkin i szef rosyjskiego resortu kultury Władimir Miedinski.

Rocznicowym obchodom towarzyszył mróz, podobny do tego, który nękał ostatnich więźniów Auschwitz 68 lat temu, kiedy bramę obozu otworzyli czerwonoarmiści. Padały po raz kolejny apele, by przyszłe pokolenia nigdy nie zapomniały o tragedii, jaka spotkała tu niewinnych ludzi – i żeby nikt nie fałszował historii, rozpowszechniając tzw. kłamstwo o Auschwitz.