2012 rok już za nami...

Alina Świeży-Sobel

publikacja 01.01.2013 12:30

Co zapamiętaliśmy z odchodzącego roku? Wiele się działo. Były wydarzenia podniosłe, radosne spotkania - i smutne chwile pożegnań. Przypominamy dziś niektóre. Wszystkie razem składają się na odpowiedź na pytanie: jaki był ten 2012 rok?

Uroczystość 20-lecia istnienia diecezji bielsko-żywieckiej i biskupiej posługi bpa Tadeusza Rakoczego Uroczystość 20-lecia istnienia diecezji bielsko-żywieckiej i biskupiej posługi bpa Tadeusza Rakoczego
Alina Świeży-Sobel/GN

W 2012 roku na łamach bielsko-żywieckiego Gościa Niedzielnego relacjonowaliśmy przebieg wielu wydarzeń z życia naszej diecezji. Część z nich związana była z przypadającym 25 marca jubileuszem 20-lecia istnienia naszego Kościoła lokalnego. W niektórych nasza redakcja była nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem, gdyż i bielsko-żywiecki Gość dziękował Bogu za swoje 20-lecie.

Ale jeszcze nim rozpoczęły się jubileuszowe uroczystości, już na początku roku przeżywaliśmy odbywające się po raz pierwszy 6 stycznia Orszaki Trzech Króli: ulicami Bielska-Białej i Strumienia w Święto Objawienia Pańskiego wędrowało kilka tysięcy koronowanych kolędników. Za królami na koniach i wielbłądach szli oddać pokłon Panu, który narodził się w Betlejem...

Przez sześć tygodni wokół żłóbka w Strumieńskim Betlejem mieszkało blisko dwieście rozmaitych zwierząt i ptaków, a gigantyczną żywą szopkę odwiedziło ponad sto tysięcy gości. Za pośrednictwem telewizyjnych reportaży zagościły tu miliony.

W połowie stycznia rozpoczęły się w parafiach nabożeństwa organizowane w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W ekumenicznej modlitwie w katedrze św. Mikołaja  w Bielsku-Białej do biskupów: Tadeusza Rakoczego i Pawła Anweilera dołączył po raz pierwszy także konsekrowany kilka tygodni wcześniej biskup Piotr Greger.

Wkrótce rozpoczęli świętowanie swojego stulecia podbeskidzcy harcerze. W wielu miejscowościach odbywały się wystawy, przypominające zasługi, a także bohaterskie dokonania patriotyczne młodych ludzi w harcerskich mundurach. W styczniu swoich znakomitych poprzedników wspominali harcerze żywieccy, w czerwcu o bohaterach spod znaku lilijki mowa  była podczas cieszyńskich obchodów, których elementem stała się wystawa "Kresowe stanice. 100-lecie harcerstwa na Śląsku Cieszyńskim".

Nasi 20-letni

Pierwsi w jubileuszowym przeżywaniu ustawili się wędrujący z ks. prał. Józefem Walusiakiem piechotą na Jasną Górę pielgrzymi naszej diecezji, którzy w 2012 roku już mieli za sobą swoją dwudziestą wędrówkę do Maryi, przygotowując do do 21. diecezjalnej pielgrzymki. 1 marca 20 lat swojego posługiwania chorym w terminalnym okresie choroby nowotworowej wspominali wraz z dr Anną Byrczek współpracownicy bielskiego Hospicjum św. Kamila. 20-lecie swojej obecności w Polsce i na terenie naszej diecezji świętowały także siostry redemptorystki z klasztoru w Starym Bielsku na wzgórzu Trzy Lipki.

Uroczyste świętowanie 20. rocznicy erygowania Diecezji Bielsko-Żywieckiej rozpoczęła 24 marca dziękczynna Eucharystia w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej oraz sympozjum naukowe i koncert w Bielskim Centrum Kultury. Następnego dnia modlitwy odbyły się we wszystkich kościołach diecezji, a ich kontynuacją stało się podjęcie z okazji jubileuszu wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Codziennie adoracje odbywają się w innym wyznaczonym kościele lub kaplicy.

3 maja swoje 20-lecie ukazania się pierwszego bielsko-żywieckiego Gościa Niedzielnego świętowali także redaktorzy bielskiej redakcji tygodnika, ukazującego się od pierwszych dni funkcjonowania nowej diecezji i relacjonującego pierwsze diecezjalne wydarzenia. Za tych 20 lat dziękowaliśmy podczas pielgrzymek do Maryjnych sanktuariów w Szczyrku, Rychwałdzie i Hałcnowie oraz na skoczowskiej Kaplicówce. Uroczysty koncert połączony z wręczeniem symbolicznych dyplomów "Przyjaciela bielsko-żywieckiego Gościa Niedzielnego" odbył się w Bielskim Centrum Kultury, a zagrał zespół "Proboszczowie".

W ciągu roku kilkakrotnie biskup Tadeusz Rakoczy spotkał się z liderami młodzieżowych grup parafialnych, uczestnikami spotkań Akademii Liderów i Diecezjalnego Jubileuszowego Forum Młodych, które powstało w związku z 20. rocznicą erygowania diecezji bielsko-żywieckiej. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyło główne hasło Forum: „Ogień rzucić na ziemię”. Nad przygotowaniem i prowadzeniem Forum czuwali: ks. dr Mirosław Szewieczek, ks. Mateusz Dudkiewicz oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. prał. Józef Oleszko. Młodzi uczestniczyli w uroczystych sesjach w teatrze i spotkaniach warsztatowych, przygotowując się do podejmowania różnych działań społecznych w miejscu swojego zamieszkania. Ważnymi wydarzeniami Forum były także: spotkanie z biskupem Tadeuszem Rakoczym w Niedzielę Palmową i wielki finał 7 czerwca: Diecezjalne Święto Młodych w Skoczowie: z koncertem na rynku i nocnym czuwaniem na Kaplicówce.

Ważne spotkania...

W roku jubileuszu do diecezjalnych przedsięwzięć dołączyła po raz pierwszy inicjatywa Marszu dla Życia. Jego uczestnicy z całej diecezji przeszli ulicami Oświęcimia, apelując o obronę rodziny. W roku jubileuszowym po raz pierwszy odbył się też Diecezjalny Kongres Muzyki Liturgicznej.

W październiku na listę sanktuariów w naszej diecezji wpisane zostało kolejne: pierwsze na świecie sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego, ustanowione przez biskupa Tadeusza Rakoczego w rodzinnej parafii świętego - w Wilamowicach.

Wśród najważniejszych spotkań duchowych tego  roku wymienić należy te, które miały miejsce za sprawą peregrynującej po naszej diecezji pod opieką Rycerzy Kolumba kopii wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, a także odbywającej światową pielgrzymkę „Od oceanu do oceanu” - w obronie życia -  ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. Dla tysięcy uczestników spotkań ewangelizacyjnych niezapomniane pozostały wydarzenia XI Tygodnia z Ewangelią czy rekolekcje ojca Johna Bashobory. Setki młodych zbliżyły do Boga odbywające się w Bielsku-Białej po raz trzeci Międzynarodowe Warsztaty Gospel.

...dla ciała i oka

Opiekujące się cierpiącymi na chorobę Alzheimera siostry sercanki z Kamesznicy otworzyły dla potrzebujących budowane w ostatnich latach nowe skrzydło domu opieki.

Nie odmówiliśmy swojego wsparcia sportowcom uczestniczącym w największej w Polsce imprezie piłkarskiej - podczas meczów Euro 2012. Na doping mogli też liczyć uczestnicy diecezjalnych imprez sportowych, a wśród nich ministranckiej spartakiady lekkoatletycznej, w której zwyciężyła tym razem drużyna z parafii w Zabrzegu.

Dużą radością, zwłaszcza dla parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, było przyznanie rodakowi i autorowi projektu ich nowego kościoła - wybitnemu architektowi Stanisławowi Niemczykowi - medalu "Per Artem ad Deum" (Przez Sztukę do Boga). To wyróżnienie jest  przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury artystom, którzy poprzez sztukę zbliżają ludzi do Sacrum.

Powroty do historii

Wspominaliśmy w 2012 roku także inne "okrągłe" rocznice. W Oświęcimiu w sierpniu odbyły się międzynarodowe uroczystości związane z 70. rocznicą męczeńskiej śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein. W związku ze 150. rocznicą urodzin ks. prałata Józefa Londzina, wybitnego kapłana i patrioty, na Śląsku Cieszyńskim odbywały się liczne imprezy organizowane w ramach ogłoszonego z tej okazji Roku Księdza Londzina.

Siostry klaryski od Wieczystej Adoracji z Kęt włączyły się w obchodzony w całym kościele jubileusz 800-lecia konsekracji św. Klary i zaprosiły na kęckie obchody 800-lecia powstania II Zakonu św. Franciszka - klarysek.

Do burzliwej przeszłości powrócili wierni z parafii św. Maksymiliana w Ciścu, wspominając wydarzenia sprzed 40 lat, kiedy wraz z ks. prałatem Władysławem Nowobilskim w jeden dzień zbudowali swój kościół. Z kolei parafianie z Łękawicy wspominali 20. rocznicę tragicznego pożaru swojej zabytkowej drewnianej świątyni św. Michała Archanioła - i dziękowali za 15-lecie poświęcenia nowego kościoła.

30-lecie swojej pracy podsumowali też członkowie Bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, wspominając m.in. ważne wydarzenia kulturalne, jakimi od lat są Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej. W prowadzonym przez KIK katolickim ośrodku "Józefów" od lat działa świetlica dla dzieci, dzienny ośrodek dla seniorów, a w roku 2012 zakończyła się budowa domu stałego pobytu dla osób starszych.

Przez cały rok i na różne sposoby świętowali 300-lecie swojej miejscowości mieszkańcy Koniakowa - światowej stolicy koronki.

W 65. rocznicę śmierci swojego zamordowanego strzałem w plecy dowódcę kpt. Henryka Flamego - ps. "Bartek" wspominali w Zabrzegu kombatanci Narodowych Sił Zbrojnych.

Pożegnania Anno Domini 2012

Z bólem w marcu wraz z rodzinami z Żywiecczyzny żegnaliśmy ośmiu mieszkańców Milówki i Kamesznicy, którzy zginęli w wypadku drogowym w Przybędzy. Boleśnie przeżywaliśmy też śmierć dwóch 11-latków z Kóz - Patryka i Konrada - którzy zginęli pod kołami samochodu prowadzonego przez kierującą pod wpływem narkotyków. W odpowiedzi na to wydarzenie młodzi bielszczanie zorganizowali marsz "Stop narkotykom".

W październiku odeszła, żegnana uroczyście przez mieszkańców Żywca i całego regionu, a także licznych gości oficjalnych z całej Europy, arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg, ostatnia mieszkanka żywieckiego Zamku.