Strumieńskie Betlejem zaprasza

Alina Świeży-Sobel

publikacja 28.12.2012 06:00

Podobnie jak w poprzednich latach obszerne szopy wokół sanktuarium św. Barbary w Strumieniu są pełne zwierzyny, a także tłumów odwiedzających żywą szopkę gości.

Królewski wielbłąd Czesio chętnie zaprzyjaźnia się z najmłodszymi gośćmi szopki Królewski wielbłąd Czesio chętnie zaprzyjaźnia się z najmłodszymi gośćmi szopki
Alina Świeży-Sobel/GN

Nad całym kompleksem solidnych zagród i szop sąsiadujących ze strumieńskim sanktuarium św. Barbary członkowie jej Bractwa pracowali już od kilku miesięcy, choć podstawowe konstrukcje dawno były już gotowe. Trzeba było przygotować poszycie dachów, sprawdzić wszystkie mocowania, by bezpiecznie mogli odwiedzać szopkę goście w każdym wieku. Zadbali też o odpowiednie warunki i bezpieczeństwo zwierząt, które na trzy tygodnie zamieszkały w Strumieńskim Betlejem.

W swoim boksie czeka na odwiedzających osioł Pawełek. Własną szopę ma wielbłąd Czesio – ulubieniec najmłodszych chętnie pozuje do zdjęć. Jest stadko owiec, alpak, huculskie konie, kuce i i po raz pierwszy goszczące w Strumieńskim Betlejem strusie. W okrągłej wolierze cała gromada ptaszków św. Franciszka – od poczciwych kur i kaczek, przez barwne bażanty, indyki, perliczki - po dumne pawie. Nie brak królików i drobnych gryzoni, a całą chmarą zleciały się gołębie.

Zwierzęta zagościły tu 22 grudnia, a od Pasterki w centralnym punkcie strumieńskiej zagrody stoi żłóbek, a w nim – Dzieciątko Jezus. Tak będzie do 13 stycznia.

Jak w poprzednich latach, w dni świąteczne i niedziele można tu spotkać żywych odtwórców Świętej Rodziny. Nie brakuje też ani odwiedzających Strumień gości, ani całych grup rozśpiewanych kolędników, jak np. żywiecki zespół „Pilsko”.

W niedzielę 6 stycznia o 9.30 i 11.00 jasełkowe przedstawienie zaprezentuje Grupa Teatralna ze Zbytkowa. Później, od 13.30 do 16.30, przewidziane jest „Spotkanie z Trzema Królami”. Wystąpi zespół teatralny ze Zbytkowa, dzieci i młodzież przedstawią jasełka, a kolędy zaśpiewa zespół „Koniaków” z Koniakowa.

Szopkę można odwiedzać codziennie od 8.00 do 21.00. - Zachęcam, by spotkania przy szopce łączyć z modlitwą w sanktuarium św. Barbary, które w Roku Wiary jest jednym z kościołów jubileuszowych i można tu uzyskać odpust zupełny – zaprasza ks. prał. Oskar Kuśka.

Zakończenie Strumieńskiego Betlejem, zaplanowano na niedzielę 13 stycznia, w połączeniu z nabożeństwem fatimskim. Oprócz ekumenicznego koncertu kolęd o 15.00, Eucharystii i występu zespołu „Strumień” o 18.00, będzie też różańcowa modlitwa w sanktuarium i czuwanie.