Różnimy się, ale uwielbiamy tego samego Boga

Urszula Rogólska

publikacja 19.10.2012 22:15

Zwierzchnicy i przedstawiciele czterech Kościołów chrześcijańskich, którzy patronują XV Międzynarodowemu Festiwalowi Twórczości Religijnej Psallite Deo, przekazali swoje pozdrowienia i życzenia wszystkim uczestnikom ekumenicznego święta w Kętach.

Różnimy się, ale uwielbiamy tego samego Boga Ks. Jan Wodniak dziekan kęcki wręcza podziękowania zespołom, które wczoraj wystąpiły w eliminacjach do międzynarodowej części Psallite Deo Urszula Rogólska/GN

Honorowy patronat nad tegorocznym festiwalem objęli - wraz z biskupem Tadeuszem Rakoczym - biskup Paweł Anweiler z diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, arcybiskup Szymon Romańczuk z diecezji łódzko-poznańskiej Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i biskup Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce. W Kętach biskupa Anweilera reprezentował ks. Krzysztof Cienciała, a arcybiskupa Romańczuka - ks. infułat Sergiusz Dziewiatowski.

- Cieszę się, że ta niezwykła impreza ma wymiar ekumeniczny, służy wzajemnemu poznaniu się, budowania pokoju, przyjaźni na drodze do jedności - wszak w festiwalu biorą udział zespoły reprezentujące Kościół rzymsko-katolicki, prawosławny i kościoły ewangelickie - mówił biskup Rakoczy.

To ważne wydarzenie dla tego miasta, ale i całej diecezji - podkreślał ksiądz biskup. Życzył wszystkim konkursowych sukcesów, ale zaznaczył, że najważniejsza jest „mentalność olimpijska” - radość z samego uczestnictwa w tym spotkaniu. Dodał, by wykonawcy porywali serca wszystkich do uwielbiania Boga: - Muzyka bardziej niż słowo i obraz unosi człowieka i otwiera jego duszę oraz zwraca ku Bogu.

Do tych słów nawiązał także ks. Krzysztof Cienciała, mówiąc: - To ekumeniczne granie i śpiewanie, w ogóle tworzenie nie tylko dla poklasku i komercji, jest ze wszech miar godne podziwu i szacunku. Poprzez twórczość artystyczną można łatwiej i dalej dotrzeć ze słowem z Ewangelii.

Życzenia satysfakcji z uczestnictwa w festiwalu życzył prawosławny ks. infułat Sergiusz Dziewiatowski oraz biskup Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego, który dodał, iż wierzymy w tego samego Boga: uwielbiany Bóg nie jest ani katolicki, ani prawosławny, ani protestancki. Uwielbianie Boga przez śpiew jest więc kwintesencją działań ekumenicznych - mówił ksiądz biskup.

Festiwal oficjalnie otworzył Eugeniusz Zawadzki - przewodniczący kęckiej rady miejskiej.

Dziekan kęcki ks. Jan Wodniak - przewodniczący jury, które dzień wcześniej oceniało eliminacyjne występy grup z dekanatu kęckiego i Kóz - uhonorował wszystkich występujących statuetkami festiwalowych aniołów i ogłosił zwycięzcę. Został nim zespół wokalny działający przy LO im. K. K. Baczyńskiego w Kozach. Laureat wystąpi podczas sobotniej międzynarodowej części festiwalu.

Następnie na scenie swoje krótkie programy przedstawiły zespoły zagraniczne:

- Chór św. Mikołaja z cerkwi Narodzenia NMP we Lwowie na Ukrainie

- Zespół Quo Vadis z Mior na Białorusi

- Grupa G.O.D.’S ze Słowacji

- Zespół Namysto z Ukrainy

- Schola Cantare z Czech

- Grupa Turzovka ze Słowacji

- Klaudia Karczmarz - reprezentantka Kęt

Na zakończenie inauguracji ze swoim recitalem wystąpiła Eva Henychova z Czech, która piosenką opowiada o Jezusie i ewangelizuje w krajach całej Europy.

Program kęckiego festiwalu ekumenicznego na pozostałe dwa dni:

20 października

- 10.00 - przesłuchania scholi, solistów, zespołów (sala widowiskowa DK),

- 17.00 - przesłuchania chórów (kaplica św. Jana Kantego),

- 17.00 - Festiwalowy Przegląd Filmowy cz. III - spotkanie z Grzegorzem Linkowskim i projekcja jego filmów: „Proboszcz Majdanka” i „Wpisany w Gwiazdę Dawida – Krzyż”,

- 20.00 - koncert laureatów.

21 października

- 9.00-13.00 - koncerty uczestników festiwalu w parafiach dekanatu kęckiego,

- 13.30 - spotkanie ekumeniczne (kaplica św. Jana Kantego),

- 16.00 - Festiwalowy Przegląd Filmowy cz. IV - „Dokąd teraz?” - Francja/Włochy/Liban/Egipt, 2011.