Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi

"Jesteśmy gotowi wyjść wam na spotkanie i być razem z wami" - napisał abp Wojciech Polak, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

2m 1s

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 7 marca, w całej Polsce odbędą się obchody Dnia modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi. Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji Świętego Józefa KEP „to szczególny czas, w którym Kościół w Polsce pragnie wyrazić bliskość i wsparcie dla tych, którzy doświadczyli krzywdy wykorzystania seksualnego”.

Podążajmy wspólnie w nadziei

Papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2025 zachęca do „wspólnego podążania w nadziei”. Podkreśla, że to właśnie nadzieja, zgodnie z hasłem, przeżywanego obecnie Roku Świętego, ma być perspektywą naszej wielkopostnej drogi. Prymas Polski w swoim komunikacie zauważa, że dla wielu osób dotkniętych krzywdą odbudowanie zaufania, relacji i radości życia jest niezwykle trudne, a czasem wręcz niemożliwe. „Trudno niekiedy zaufać samemu Bogu i uwierzyć, że nadzieja zawieść nie może (Rz 5,5)”.

Wspólna modlitwa

W ramach obchodów w każdej diecezji wyznaczone zostaną kościoły, które staną się miejscami modlitwy oraz spotkań z osobami skrzywdzonymi i tymi, którzy chcą im towarzyszyć w ich drodze. "Zachęcam wszystkich do podjęcia trudu pielgrzymowania w te miejsca, by w ten sposób stać się znakiem nadziei dla wielu Sióstr i Braci, którzy w swym życiu zmagają się z konsekwencjami doznanej krzywdy” – przypomina abp Polak. Lista miejsc modlitwy znajduje się na stronie diecezji bielsko-żywieckiej – tutaj.

Materiały do pobrania

W ramach przygotowań na stronie Fundacji Świętego Józefa dostępne są materiały duszpasterskie, które mogą pomóc w przeżyciu tego dnia w parafiach i wspólnotach. Wśród nich znajdują się rozważania Drogi Krzyżowej oparte na świadectwach osób zranionych wykorzystaniem, tekst modlitwy napisanej przez Osobę Skrzywdzoną, a także wprowadzenie do Mszy Świętej i modlitwa wiernych.

Materiały można pobrać ze strony internetowej FŚJ – tutaj.

« 1 »