Czy dziedzictwo może być inspirujące dla młodych ludzi? Co daje połączenie nowych technologii z tradycyjnym rzemiosłem? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać, odwiedzając wystawę "Nowe Sploty" w Zamku Cieszyn.
Wystawa Nowe Sploty prezentuje wybrane prace studentów, które powstały w ramach zajęć w Katedrze Projektowania Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tematem przewodnim prac było odkrywanie lokalnej tożsamości poprzez rzemiosło, rękodzieło i elementy tradycyjnej architektury oraz ich reinterpretacja dzięki współczesnym technologiom. Efektem tego procesu są projekty usług, produktów oraz oznakowania i identyfikacji wizualnych. Dzięki kreatywnemu wykorzystaniu tradycyjnych metod projektanci mogli stworzyć projekty, które nie tylko są estetycznie piękne, ale także mają głębsze znaczenie i historię.
Identyfikacja wizualna dla Muzeum Tatrzańskiego.Ważnym elementem wystawy jest zwrócenie uwagi odbiorcy na wyczerpywanie się zasobów i kryzys klimatyczny. Punktem wyjścia dla prezentowanych dzieł jest projektowanie zrównoważone, poszukiwanie nowych rozwiązań opartych na naturze, powrót do korzeni poprzez wykorzystanie surowców dostępnych w regionie tj. drewno, kamień, glina, czy ponowne wykorzystanie odpadów.
Na wystawie możemy zobaczyć m.in. projekt kroju pisma oraz identyfikację wizualną dla Muzeum Tatrzańskiego nawiązujące do ornamentyki Podhala, projekt stanowiska wystawowo-warsztatowego dla kroszonek opolskich, czy stoisko wystawowe dla bursztynów z Kurpi, projekt promujący Szlak Zabytków Nieoczywistych w Cieszynie, system informacji wizualnej Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, filiżanki i szolki nawiązujące do tradycyjnych elementów zdobniczych porcelany górnośląskiej i wiele innych. Projekty są wyrazem uznania dla prawdziwych umiejętności rzemieślniczych poprzednich pokoleń i zrównoważonego projektowania.
Kuratorkami wystawy są Agata Mucha i Anna Pohl. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w budynku Oranżerii Zamku Cieszyn do 12 grudnia 2024 r.