Czwartkowe popołudnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Śniegonia w Wiśle było prawdziwym świętem wiślańskiej gwary.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia w Wiśle 21 listopada odbyła się premiera książki "Pieśni i opowieści wiślańskich górali". W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz, placówek oświatowych i instytucji kultury oraz mieszkańcy i turyści.
Publikacja powstała w ramach działań Wiślańskiego Centrum Kultury. Hanna Łupieżowiec, dyrektor WCK, przybliżyła uczestnikom ideę powstania tej niezwykłej książki, a Kamila Księżnik, redaktorka i koordynatorka publikacji, opowiedziała o procesie jej powstawania. Na wydarzeniu gościła była zastępczyni burmistrza miasta Wisła Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, która w symboliczny sposób dokonała inauguracji wydawnictwa oraz podziękowała jego autorom.
Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje tradycyjne pieśni góralskie, które nadal są bardzo żywe nie tylko w repertuarze lokalnych zespołów ludowych, ale także w wielu wiślańskich domach. Druga część to opowieści spisane przez Zuzannę Bujok, animatorkę kultury, pisarkę i poetkę, która jak czytamy w książce, „z niezwykłą uważnością i etnograficzną dokładnością i czułością pokazuje nam dawną Wisłę, jej zwyczaje i mieszkańców”. W publikacji znajduje się również słownik gwarowy. Uzupełnieniem drukowanych tekstów są podcasty, 15 nagrań opublikowanych w serwisie Spotify, dzięki którym można usłyszeć nie tylko brzmienie wiślańskiej gwary, ale też jej rytm i melodię.
Goście wydarzenia mogli spróbować swoich sił w czytaniu tekstów gwarowych i wspólnym śpiewaniu pieśni. Umiejętności posługiwania się wiślańską gwarą zaprezentowała Eliza Salanki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Wiśle, laureatka licznych konkursów gwarowych. Na koniec na uczestników wydarzenia czekał tort i wiślańskie potrawy wpisane na listę produktów tradycyjnych, tj. żebroczka, kubuś i herbata z zielin.
(obraz) |