W Pogórzu kilkaset osób wzięło udział w szesnastym pompejańskim dniu skupienia, organizowanym przez Apostolstwo Dobrej Śmierci naszej diecezji.
Jak przypomina Lidia Wajdzik, diecezjalna zelatorka ADŚ, modlitwa Nowenną Pompejańską od 22 lat rozwija się u nas dynamicznie, do czego przyczyniły się comiesięczne nabożeństwa odprawiane od 2008 r., a także dni skupienia i rekolekcje. Dzięki staraniom członków ADŚ modlitwa ta podejmowana jest też w innych krajach, także w Afryce.
W konferencji dla czcicieli Królowej Różańca z Pompejów diecezjalny moderator ADŚ ks. Marcin Wróbel, przywołał przykład zawierzenia Maryi, jaki zostawił swoim życiem św. Maksymilian Kolbe, wielki orędownik modlitwy różańcowej. - Przybywamy do Maryi, która jest naszą nadzieją nadprzyrodzoną i tak jak św. Maksymilian chcemy Jej słuchać, ucząc się przyjęcia daru Bożej łaski - wskazywał ks. Wróbel.
- Takie spotkania pomagają nam zgłębiać tajemnice różańcowe i wnosić do skarbca modlitwy te wszystkie sprawy i zagrożenia, które obserwujemy wokół nas, nie tylko w naszej ojczyźnie, ale też na całym świecie. Obejmujemy tą modlitwą drogie nam dusze czyśćcowe, którym chcemy ulżyć w cierpieniu. Wołamy o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także o nawrócenie tych, którzy odchodzą od Boga i wiary. Modlimy się o zagrożone życie dzieci nienarodzonych i powierzamy opiece MB Pompejańskiej także los dzieci z misji Shirati w Tanzanii i na Madagaskarze - podkreśla Lidia Wajdzik.
- Cieszę się, że w spotkaniu uczestniczyli nie tylko przedstawiciele różnych parafii naszej diecezji, ale także sąsiednich, w tym ze wspólnoty ADŚ z Czech, na czele z Zofią Grocholową z Jabłonkowa. Tam również rozwija się Nowenna Pompejańska - dodaje pani Lidia.
Koncelebrowanej Mszy św. podczas dnia skupienia przewodniczył ks. Krzysztof Dybał, który podzielił się swoimi doświadczeniami z 15 lat misyjnej posługi w Tanzanii.