Uczczą Cieszyńską Panią

6 października w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbędzie się odpust ku czci Matki Bożej Cieszyńskiej.

Obraz Cieszyńskiej Pani zdobi główny ołtarz kościoła pochodzącego z XIII wieku (ok. 1263 r.). Początkowo świątynia należała do zakonu dominikanów, jej późniejsze losy były jednak niezwykle burzliwe, głównie ze względu na toczące się w Europie wojny religijne. W czasach reformacji (1544−1611) kościół został przejęty przez protestantów, a od roku 1611 (kiedy ówczesny władca cieszyński powrócił do wiary katolickiej) do 1789 znów należał do dominikanów. To najprawdopodobniej właśnie w tym czasie zakonnicy sprowadzili do Cieszyna obraz Matki Bożej.

Jej wizerunek, namalowany farbami olejnymi na lnianym płótnie, rozpiętym na desce z drzewa lipowego o wymiarach 84 x 125 cm, jest przetworzoną kopią słynnego obrazu Maryi Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), zwanej Matką Bożą Śnieżną, który znajduje się w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. Ikona towarzyszyła mieszkańcom Wiecznego Miasta w szczególnie trudnych chwilach: noszono ją ulicami Rzymu w czasie epidemii, modlono się przed nią, gdy muzułmanie zagrażali Europie. Matka Boża Cieszyńska równie szybko stała się orędowniczką i opiekunką nie tylko miasta i jego mieszkańców, ale całego Księstwa Cieszyńskiego.

W 1789 Cieszyn nawiedził największy pożar w dziejach miasta. Zrujnowany został m.in. kościół parafialny św. Marii Magdaleny. Ocalała jego niewielka część, a w niej obraz Cieszyńskiej Madonny. Mieszkańcy miasta i okolic nieprzerwanie oddawali cześć swojej Pani, składając przy Jej wizerunku liczne wota.

Zakończenie II wojny światowej i nastanie ustroju komunistycznego znacznie osłabiło maryjną pobożność po tym, kiedy wizerunek zniknął z kościoła na prawie 40 lat. Z końcem lat 80. XX wieku ówczesny proboszcz przeniósł ikonę z powrotem do świątyni, a kult Maryi zaczął się stopniowo odradzać. Zaledwie rok po zakończonej konserwacji obrazu, w 1990 roku, z głowy Dzieciątka Jezus skradziono koronę. Przełomowym momentem była pielgrzymka do Polski Jana Pawła II, podczas której na Krakowskich Błoniach 6 czerwca 1997 roku poświęcił nowe korony dla Matki Bożej Cieszyńskiej, wykonane z ofiarowanego przez parafian złota. W roku 2002 kościół pw. Świętej Marii Magdaleny w Cieszynie uznany został przez bp. Tadeusza Rakoczego diecezjalnym sanktuarium maryjnym.

Parafia 6 października zaprasza na sumę odpustową o godz. 12 i nieszpory o 17.30. Mszy będzie przewodniczył ks. Piotr Hoffmann, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Biskupiej w Bielsku-Białej.

« 1 »