Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odszedł do Pana bp Zbigniew Kusy. Urodził się w Cieszynie, a posługiwał w Afryce

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, po blisko 10 latach biskupiej posługi w diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowoafrykańskiej zmarł bp Zbigniew Kusy, franciszkanin z Cieszyna. Odszedł po ciężkiej chorobie w 73. roku życia, po prawie 48 latach kapłaństwa.

Urodził się 2 grudnia 1951 r. w Cieszynie, w parafii Opatrzności Bożej obejmującej Pastwiska i Kalembice. Mając 18 lat, wstąpił do wspólnoty śląskich franciszkanów - do prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach. 

Śluby wieczyste złożył 26 sierpnia 1974 r., a święcenia kapłańskie przyjął 15 kwietnia 1976 r. W 1978 r. wyjechał do Afryki na misje: najpierw do Zairu, a w 1989 r - do Republiki Środkowoafrykańskiej. W latach 1986-1989 studiował w Instytucie Nauk i Teologii Religii w Paryżu.

Od 31 maja 2014 r. papież powierzył mu obowiązki biskupa koadiutora diecezji Kaga-Bandoro w RŚA, gdzie w następnym roku został biskupem ordynariuszem. W pracy duszpasterskiej zmagał się z licznymi niebezpieczeństwami związanymi z trwającą w tamtym rejonie wojną i atakami muzułmańskich rebeliantów. Wielokrotnie mówił o trudnej sytuacji swoich diecezjan w Afryce, kiedy odwiedzał swoją rodzinną parafię i modlił się z wiernymi w świątyniach w Cieszynie czy Bielsku-Białej.

W najbliższym czasie zostaną ustalone szczegóły uroczystości pogrzebowych śp. bp. Kusego.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy