Uroczystości pogrzebowe emerytowanego proboszcza w Zabierzowie w archidiecezji krakowskiej- z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, bp. Romana Pindla i bp. Jana Zająca - zaplanowano 15 i 16 marca.
W sobotę 9 marca, w wieku 83 lat i w 59. roku kapłaństwa, zmarł pochodzący z Milówki pierwszy duszpasterz powstającej na bielskich Złotych Łanach w latach 70. XX w. parafii.
Jeszcze w pierwszy piątek sierpnia ub. r. w Zarzeczu koło Żywca żegnał śp. ks. prałata Franciszka Płonkę - swojego kolegę z żywieckiego liceum, potem krakowskiego seminarium, a zarazem przyjaciela we wspólnie podejmowanych dziełach obrony życia poczętego. Wspominał go z właściwą sobie wielką pogodą ducha. 9 marca i jego Pan Bóg powołał do Siebie.
Ksiądz Maślanka ukończył żywieckie liceum im. Kopernika. Tu poznał m.in. Franciszka Płonkę - razem wstępowali do seminarium, razem w 1965 r. przyjęli święcenia kapłańskie, razem działali na rzecz rodziny i obrony życia. W latach 1985-93 ks. Stanisław był duszpasterzem rodzin archidiecezji krakowskiej. Pełnił także funkcję asystenta kościelnego Krucjaty Modlitwy w Obronie Dzieci Poczętych; był przyjacielem i doradcą duchowym Human Life International Polska.
Swoje mocne ślady duszpasterskiego zaangażowana zostawił i w naszej diecezji, szczególnie w parafii św. Józefa na Złotych Łanach.
Pierwszy kapłan złotołańskiej wspólnoty z pierwszymi wikarymi: ks. Józefem Pilchem (L) i ks. Józefem Walusiakem (P) w 2017 r.Choć niektórzy mieszkańcy początek historii tutejszej wspólnoty wiążą z osobą jej pierwszego proboszcza, ks. prałata Józefa Szczypty, pierwszym księdzem, który stanął między blokami na tym osiedlu, był właśnie ks. Stanisław Maślanka. Kiedy w 1971 r. był wikarym w sąsiedniej Białej, kard. Karol Wojtyła posłał go tu z zadaniem utworzenia punktu katechetycznego. Ośrodek duszpasterski na Złotych Łanach powstał bowiem dopiero w 1976 r. Ksiądz Maślanka zaczął szukać na powstającym osiedlu przychylnych sobie ludzi, którzy byliby w stanie udzielić mu schronienia i gdzie by można katechizować dzieci. Takie miejsce znalazł u państwa Glondysów. Drugim punktem został rodzinny dom ks. Leopolda Sokołowskiego.
To ks. Stanisław jako pierwszy przygotował duszpasterskie pole dla kolejnych księży w tej części Bielska-Białej, z których wszyscy nosili imię Józef - kiedy zaczęła się walka o kościół na Złotych Łanach, proboszczem w Białej był ks. Józef Sanak; pierwszym proboszczem został ks. Józef Szczypta, a pierwszymi wikariuszami: ks. Józef Pilch i ks. Józef Walusiak.
Na Złotych Łanach (L) w 2017 r. podczas promocji ksiązki Maksymiliana Prygi o budowie tutejszego kościoła.Przez lata, ks. Maślanka wielokrotnie odwiedzał złotołańską wspólnotę. To także dzięki jego pomocy parafianin Maksymilian Pryga mógł dotrzeć do tutejszych bohaterów budowy kościoła w czasach komunistycznych i w 2017 r. napisać książkę poświęconą ich niezłomnej walce o wybudowanie tu domu Bożego.