Nowy numer 48/2023 Archiwum

Kurs Alpha dla młodych - z pizzą i na rolkach

Na co dzień ks. Paweł Stawarczyk jest wikarym w katedralnej parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, katechetą w IV LO i duszpasterzem akademickim. Praca z młodymi pokazała mu, że wielu "już wstało", ale jeszcze się nie obudziło. Są w Kościele, szukają w nim swojego miejsca albo na odwrót, odchodzą, mają żal, z czymś się nie zgadzają. To z myślą o nich wszystkich zrodził się pomysł tej Alphy.

W poniedziałek 6 listopada o 18 w siedzibie LUCE Areny w Bielsku-Białej przy ul. Legionów 26/28 - w budynku F rozpoczyna się kurs Alpha dla młodych w wieku od 19 do ok. 30 lat. Obejmuje dziesięć spotkań - podczas pierwszych trzech będzie można dołączyć i zadecydować o kontynuowaniu kolejnych. Na wszystkich czeka pizza, a na zakończenie, dla chętnych - rolkowisko.

Skąd pomysł?

Jest siódma trzydzieści. Ksiądz Paweł Stawarczyk zaczyna lekcje. - Po tej pierwszej lekcji przychodzę do pokoju nauczycielskiego i czuję, że wstałem, ale nie do końca się obudziłem, więc robię kawę - żeby się rozbudzić, żeby głowa zaczęła lepiej pracować - opowiada. - I mam takie poczucie, że jest wielu młodych, którzy są w Kościele, "już wstali", ale jeszcze się nie obudzili. Nie mają odwagi, żeby poszukać, złapać więcej z życia, z wiary. Może jest i tak, że są co tydzień na niedzielnej Mszy św., chcieliby znaleźć swoją wspólnotę, ale nie wiedzą, gdzie szukać, nie widzą ludzi, do których mogliby podejść, żeby zapytać. A są i tacy, którzy są w Kościele, ale nie ze wszystkim się zgadzają, albo mają jakiś żal do Kościoła, do księdza, do wspólnoty. Czasami trzeba nam takiego wewnętrznego pobudzenia duchowego, żeby coś zmienić… Mamy nadzieję, że kurs Alpha może być odpowiedzią.

Kurs współorganizują młodzi, którzy brali już udział w Alphie organizowanej przez ks. Mateusza Dudkiewicza. Oni doświadczyli spotkania z Jezusem w swoim życiu, odkryli Jego działanie, to, że warto być w Jego Kościele - i chcą się tym podzielić w czasie alphowych wieczorów.

- Myślę, że kurs jest dobrym miejscem spotkania ludzi, których łączy poszukiwanie i chęć odnalezienia celu; ludzi, którzy chcą zobaczyć, że jest ich więcej i mam nadzieję, że odkryją swoje miejsce w Kościele - żeby potencjał, który mają, nie zgasł w nich, ale rozkwitnął - mówi ks. Paweł i dodaje, że w samym Bielsku nie brakuje różnych wspólnot, otwartych na młodych i dorosłych. - Kiedy słyszę ludzi, którzy nie wiedzą, że niedaleko ich dzieje się coś, w co mogliby się zaangażować, to myślę, że Alpha będzie dobrym czasem, żeby im także o tym opowiedzieć.

Ksiądz Paweł dodaje, że wybór LUCE Areny nie jest przypadkowy - być może salka przy kościele jest dla niektórych barierą: - Nie brakuje też środowisk, które chcą zamknąć wiarę w kościele, w prywatnym życiu. My chcemy pokazać, że wiara nie jest tematem tabu, ale czymś normalnym, czym można żyć na co dzień, w każdym miejscu; czymś, co daje radość i z czym warto wychodzić do innych.

W kursie będzie uczestniczyć Bartosz Gwizdak z duszpasterstwa akademickiego przy katedrze. Pochodzi z Zawiercia, studiował w Lublinie, a w Bielsku kontynuuje rozpoczęte studia. - Wiele zyskałem w duszpasterstwie - poznałem wspaniałą grupę ludzi, rozwijam się, nabrałem odwagi do wystąpień publicznych i chciałbym jeszcze bardziej pogłębić swoją duchowość - mówi. - Byłem i jestem związany z różnymi wspólnotami. Chciałbym w czasie kursu też podpatrzeć, co mogę ulepszyć, jak jeszcze angażować się w życie Kościoła - tłumaczy.

Młodych w wieku od 19 do 30 lat zapraszamy w imieniu organizatorów na kurs Akpha, a tych, którzy już wiedzą, że chcieliby się zaangażować w duszpasterstwo akademickie, na spotkania w niedziele i wtorki w katedralnej parafii św. Mikołaja.

Niedziela:

  • 20.00 - Msza Święta akademicka
  • 21.00 - Kompleta po "20-stce".

Wtorek 

  • 18.30 - Msza Święta,
  • 19.15 - spotkanie formacyjne w salce na plebanii.
« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy