Włoski kapłan ks. Gianluca Busi - wybitny artysta, mistrz ikonografii, wykładowca, popularyzator ikonografii i duchowości poprzez sztukę, gości w diecezji bielsko-żywieckiej. W Jawiszowicach prowadzi kurs ikonopisarski dla osób tworzących na poziomie zaawansowanym, a 5 lipca wygłosi wykład otwarty dla wszystkich.
W środę 5 lipca o 19.00 w sali parafii św. Marcina w Jawiszowcach ks. Gianluca Busi przedstawi wykład otwarty: "Matka Boża w sztuce sakralnej Wschodu i Zachodu. Wskazówki do interpretacji ikon i obrazów służących modlitwie i duchowości". Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych tematyką ikony.
Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów - pasjonatek ikonografii: Danuty Jęczmyk OV z Pracowni "Fides" oraz Ewy Sordyl, która będzie tłumaczką podczas wykładu.
- Być może dla wielu będzie to niepowtarzalna okazja, by poznać tego wybitnego artystę i zaczerpnąć sporą dawkę wiedzy. A do tego - gratka dla ikonografów: po wykładzie będzie można nabyć włoskie pigmenty.
Ksiądz Gianluca Busi, profesor teologii, sztuki i filozofii, urodził się w 1964 r. Obecnie jest proboszczem w Marzabotto (Bolonia) i członkiem Komisji Sztuki Sakralnej Diecezji Bolońskiej.
Po raz pierwszy zetknął się z duchowością ikon w 1994 r. i zaczął je malować pod kierunkiem rosyjskiego mistrza ikonografa Aleksandra Stalnowa z Akademii Teologicznej w Petersburgu (1997-2006). Ksiądz Busi stworzył ponad 3000 ikon, które znajdują się w klasztorach i kościołach we Włoszech, ale także we Francji, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Grecji, Danii, Bahrajnie, Izraelu, Argentynie, Brazylii, Tanzanii, USA i Kanadzie.
Prowadzi warsztaty ikon we Włoszech i za granicą (Luksemburg, Szwajcaria, Rosja, Polska, Grecja, USA i Kanada).
Pracuje jako wykładowca sztuki i prowadzi programy telewizyjne poświęcone ikonografii i duchowości poprzez sztukę.
Od 2009 r. prowadzi blog i stronę internetową www.ilsegodigiona.it z aktualnościami na temat sztuki ikonografii i przydatnymi wskazówkami dla osób zainteresowanych duchem rozwijania i rozpowszechniania kanonicznych narracji ewangelicznych poprzez ikonografię. Od 2010 roku prowadzi swój kanał "gianluca busi" na YouTubie: