To niezwykle ważna karta historii. Strajk generalny na Podbeskidziu w 1981 r. miał szczególne znaczenie: nie był walką o podwyżki, lecz wołaniem o uczciwość władzy.
Strajkowało ponad 200 tys. osób, domagając się usunięcia nieuczciwych decydentów. Starcie wygrali, jednak działacze podbeskidzkiej Solidarności byli za to szczególnie dotkliwie karani podczas stanu wojennego.
Dziś Bewelana, w której działał komitet strajkowy, nie istnieje, ale została tablica upamiętniająca to wydarzenie. Podobną płytę umieszczono też na murze kościoła w Białej, gdzie co roku składane są kwiaty i padają słowa wdzięczności. Tak było i w tym roku.
Zgodnie z tradycją odbył się także konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich „Solidarni”, którego 12. edycja współorganizowana była przez IPN w Katowicach i podbeskidzką Solidarność. – Konkurs inspiruje młodych, by zainteresować się tą historią, a są to dzieje, o których na pewno warto pamiętać – mówił dr Jarosław Szarek, były prezes IPN, który gratulował uczniom i ich nauczycielom, że podjęli to wyzwanie.
– Cieszymy się, bo zainteresowanie rzeczywiście jest – przyznał Artur Kasprzykowski, pomysłodawca i koordynator konkursu. – Zgłosiło się blisko 60 uczniów z 20 szkół, w tym na przykład po raz pierwszy z Zespołu Szkół Zawodowych z Węgierskiej Górki. Najlepsza okazała się Karolina Koziołek z bielskiego LO nr 4 im. KEN, a dwa kolejne miejsca zajęły uczennice żywieckiego LO im. M. Kopernika: Katarzyna Śleziak i Natalia Stokłosa.