Nowy numer 17/2024 Archiwum

Apostolstwo Dobrej Śmierci u św. Mikołaja w Pierśćcu

W sanktuarium św. Mikołaja, u stóp jego słynącej łaskami pierścieckiej figury, modliło się kilkuset przedstawicieli ADŚ z naszej, a także sąsiednich diecezji. O historii kultu opowiedział im kustosz ks. Sebastian Rucki, który także poprowadził modlitwę o wstawiennictwo patrona dla pielgrzymów i udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja. Na zakończenie Eucharystii odbyła się tradycyjna już uroczystość wręczenia miniatur figury św. Mikołaja z Pierśćca, które z inicjatywy ADŚ przyznaje co roku kapituła Nagrody św. Mikołaja.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. Marcin Wróbel, diecezjalny moderator ADŚ, w homilii przypominając pątnikom, jak powinno wyglądać adwentowe czuwanie, by jego owocem była radość z obecności Chrystusa. Przy ołtarzu stanęli też: ks. Grzegorz Górnik, krajowy dyrektor ADŚ i dziekan skoczowski ks. kan. Ignacy Czader.

Ks. Marcin Wróbel przypominał, że zarówno ten jubileuszowy pierściecki dzień skupienia ADŚ, jak i wszystkie poprzednie, były inicjatywą diecezjalnej zelatorki Lidii Wajdzik.

- Bardzo się cieszę, że w imieniu wszystkich tu zgromadzonych mogę wyrazić słowa wdzięczności, przede wszystkim za to niezwykłe serce, które ogrzewa się każdego dnia w promieniach Najświętszego Sakramentu. Życzymy, aby owocowało przede wszystkim na niwie Pana - mówił ks. Wróbel, a wręczył pani Lidii bukiet róż ks. kustosz Rucki.

- 20 lat temu modliłam się tu za wstawiennictwem św. Mikołaja, oddając woli Bożej i jego opiece siebie oraz diagnozę rozwijającego się nowotworu. Prosiłam, bym mogła dalej pracować i wielbić Boga. Wtedy też obiecałam, że będę organizować dni skupienia w Pierśćcu. Odbywają się co roku od 20 lat, a w każdy poniedziałek zanoszone są tu wszystkie nasze intencje i problemy - wspominała wzruszona pani Lidia.   

Tradycją adwentowego czuwania ADŚ u św. Mikołaja jest też wręczanie statuetek przedstawiających jego postać, dla kapłanów i zelatorów zasłużonych dla Apostolstwa. Za ponad 20-letnią życzliwą współpracę ze wspólnotą ADŚ oraz liczne głoszone rekolekcje, homilie i konferencje statuetkę przyznano ks. dr. Markowi Studenskiemu, wikariuszowi generalnemu naszej diecezji, a z powodu jego wyjazdu wręczenie przesunięte zostało na uroczystość odpustową 11 grudnia.

Statuetki odebrali także: Wanda Grygierzec z parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach – za 15-letnie szerzenie kultu MB Bolesnej i św. Mikołaja, zaangażowanie w dzieła ADŚ i wspieranie dzieła misyjnego w Afryce i na Ukrainie; Brygida i Marek Kalinowscy – zelatorzy ADŚ w Kobiórze – za 10-letnie gorliwe rozwijanie ADŚ, rozpowszechnianie kultu św. Mikołaja z Pierśćca i tradycji czuwań ADŚ w Łagiewnikach, a także wspieranie misji w Afryce, Ukrainie i na Syberii; Anna Śmietana z Rybnika, od 20 lat zelatorka ADŚ, a także Tadeusz Kopeć, który od 2002 r. aktywnie propagował w naszej diecezji i w całej Polsce Nowennę Pompejańską i inne nabożeństwa zapoczątkowane przez bł. Bartolo Longo w Pompejach, ofiarował do kościołów w Polsce i Ukrainie obrazy ołtarzowe MB Zwycięskiej i Pompejańskiej, a także wysłał kilka tysięcy modlitewników bł. Longo w jęz. ukraińskim wraz z transportem żywności i innych darów.

Dziękując w imieniu nagrodzonych T. Kopeć przypominał słowa św. Jana Pawła II, który nazwał św. Mikołaja patronem daru człowieka dla człowieka i dodawał: - Nagroda zobowiązuje nas, żeby być darem dla człowieka – poprzez modlitwę i ten wspaniały charyzmat ADŚ.

- To najcenniejsza nagroda, jaką kiedykolwiek otrzymałem, a statuetka św. Mikołaja ma dla mnie wyjątkową wymowę, bo w tym miejscu i w jego obecności otrzymałem chrzest święty - dodawał Tadeusz Kopeć.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy