Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Bielsko-Żywiecki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Historia
    • Biskupi
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
bielsko.gosc.pl → Wiadomości z diecezji bielsko-żywieckiej → "Rok w lesie" - siedmiu nowych kleryków przyjętych do seminarium w Krakowie

"Rok w lesie" - siedmiu nowych kleryków przyjętych do seminarium w Krakowie przejdź do galerii

Nowi klerycy z bp. Romanem Pindlem i ks. Sławomirem Kołatą, wicerektorem krakowskiego seminarium.  
Nowi klerycy z bp. Romanem Pindlem i ks. Sławomirem Kołatą, wicerektorem krakowskiego seminarium.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Parafia św. Macieja w Andrychowie "straciła" trzech lektorów… Za to diecezja zyskała w ich osobach trzech kandydatów do kapłaństwa! Razem z nimi wśród kleryków, którzy niebawem rozpoczynają formację na roku propedeutycznym, są młodzi mężczyźni z Białej, bielskiego os. Karpackiego, Międzybrodzia Bialskiego i Trzebini.

Urszula Rogólska

|

28 września 2022 GOSC.PL

dodane 28 września 2022
aktualizacja 28 września 2022
0 FB Twitter
drukuj wyślij

Konrad potwierdza, że i dla niego kapłańskimi autorytetami są księża z parafii. – Szczególnie jestem wdzięczny ks. Wojciechowi Olesińskiemu za to, że jest oddanym Panu Bogu kapłanem i jednocześnie blisko ludzi – nie buduje sztywnych barier, jest otwarty, gotowy być zawsze dla innych…

Klerycy z Andrychowa mówią, że nie ma się co obwiać o to, że parafialna wspólnota lektorów zmalała aż o trzy osoby. – Wychowaliśmy sobie następców – śmieją się zgodnie.

– Coś się w środku odzywało i ciągnęło mnie – opowiada Łukasz z Międzybrodzia. – Był plan, żebym tu przyszedł w zeszłym roku, ale jednak ta decyzja jeszcze we mnie nie dojrzała. Ale wydaje mi się, że teraz, po roku ciężkiej pracy – i zarobkowej, i duchowej nad sobą – już dojrzała; że Duch Święty mnie tu przyciągnął. Idę do seminarium, żeby tę drogę rozeznać i zobaczyć czy Pan Bóg mnie potrzebuje w służbie dla Niego.

Kapłańskimi wzorcami są dla niego księża Piotr Rajda i Zygmunt Mizia. – To wspaniali kapłani. Współpracowałem z nimi podczas różnych przedsięwzięć i jeśli miałbym zostać kapłanem, to chciałbym być takim jak oni – apostołami Chrystusa, którzy są z ludźmi i głoszą im Pana Boga, żyjąc blisko nich i ich spraw…

Nowi klerycy z bp. Romanem Pindlem i ks. Sławomirem Kołatą, wicerektorem krakowskiego seminarium.   Nowi klerycy z bp. Romanem Pindlem i ks. Sławomirem Kołatą, wicerektorem krakowskiego seminarium.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Łukasz przyznaje, że jego decyzja była dla rodziny zaskoczeniem. Nikomu ze znajomych jeszcze o niej nie powiedział. – Rodzice coś podejrzewali, ale i tak byli w szoku. Na tym jednak polega miłość, że jeśli się kogoś kocha, to daje się mu wolność. Czuję, że moi rodzice dali mi taką wolność; że są ze mną, wspierają mnie i wiem, że zawsze będą ze mną. Chcę rozeznać tę drogę i wiem też, że cokolwiek się wydarzy, Pan Bóg zawsze będzie blisko mnie…

Kacper z Trzebini o kapłaństwie myślał już po Pierwszej Komunii Świętej, od drugiej klasy podstawówki. zaskoczeniem Miałem  przekonanie, że Pan Bóg akurat mnie powołuje na tę drogę – opowiada. – Pogłębiło się to, kiedy przystępowałem do bierzmowania. Słyszałem ten głos, miałem różne sny, które prowadziły mnie do tej decyzji.

Kandydaci do seminarium odebrali suscepty.   Kandydaci do seminarium odebrali suscepty.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Kacper był animatorem i ceremoniarzem liturgicznym w swojej parafii, a także członkiem Apostolatu Złotej Róży, modlącej się o powołania i za kapłanów.

 Mama i rodzeństwo mówili mi, że jeśli to moja droga, to żebym spróbował. Nie są przeciw, wspierają mnie – dodaje. – Koledzy też wiedzą i też mi życzyli, że jeśli to moje marzenie, to żebym szedł tą drogą.

– Dla Kacpra wzorami kapłańskimi są: pierwszy proboszcz parafii świętej pamięci ks. prałat Stanisław Kuczek, jego następca – ks. Piotr Krzystek i były wikary – ks. Krzysztof Ciurla.

– Ksiądz Krzysztof jest dla mnie wzorem kapłańskiej otwartości, prawdziwego powołania i służby Panu Bogu i ludziom. Z kolei ks. Stanisław i ks. Piotr pokazali mi, czym jest gorliwość kapłańska w posłudze. Jestem im za to bardzo wdzięczny.

« ‹ 1 2 3 › »
Siedmiu nowych kleryków diecezji bielsko-żywieckiej odebrało suscepty - 2022

Foto Gość DODANE 28.09.2022 AKTUALIZACJA 28.09.2022

Siedmiu nowych kleryków diecezji bielsko-żywieckiej odebrało suscepty - 2022

Biskup Roman Pindel razem z ks. Sławomirem Kołatą, wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, wręczyli 27 września suscepty, czyli oficjalne dokumenty potwierdzające przyjęcie siedmiu młodych diecezjan na rok propedeutyczny, "zerowy", formacji do kapłaństwa. Już wkrótce rozpoczną oni formację w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej. To drugi rocznik kandydatów z diecezji rozpoczynający w ten sposób swoją drogę do kapłaństwa. Wśród siedmiu kandydatów jest trzech mężczyzn z andrychowskiej parafii św. Macieja: Konrad, Jakub i Jan, dwóch mieszkańców Bielska-Białej: Łukasz z parafii Opatrzności Bożej w Białej i Franciszek z parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka na bielskim os. Karpackim oraz Łukasz z parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim i Kacper z parafii Matki Bożej Różańcowej w Trzebini.  
TAGI:
  • BIELSKO-BIAŁA
  • DIECEZJA BIELSKO-ŻYWIECKA
  • KLERYCY
  • NOWI KLERYCY
  • SEMINARIUM
  • SEMINARIUM DUCHOWNE
  • SUSCEPTY
  • WYŻSZE SEMINARIUM ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ
  • WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X