Nowy numer 20/2022 Archiwum

Sorgente w Soli i festiwal, jakiego tu jeszcze nie było!

Od piątku 13 maja do niedzieli 15 maja w Centrum Animacji Działań Twórczych "Sorgente" w parafii NSPJ w Soli odbędzie się pierwszy w tej części Polski Festiwal ClassiX, czyli innowacyjny festiwal odbywający się na styku różnych sztuk. - To będą trzy dni wypełnione muzyką, od tradycyjnej muzyki beskidzkiej, poprzez jazz, po muzykę współczesną, a wśród artystów wystąpią: Skład Niearchaiczny, Mateusz Smoczyński, Marek Kądziela Jazz Ensemble, Maciek Kądziela, Marek Konarski, Maja i Mat Kwiatkowscy - zapraszają organizatorzy.

Łamie schematy i konwencje, a łącząc różne gatunki sztuki, łączy ludzi - zachęcają organizatorzy czwartej edycji Festiwalu ClassiX, która odbędzie się od 13 do 15 maja w Soli, w działającym przy parafii Centrum Animacji Działań Twórczych "Sorgente". Festiwal organizowany jest przez Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich przy współpracy z Parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli i CADT "Sorgente".

Festiwal rozpocznie 13 maja o 19.00 koncert Składu Niearchaicznego - porywającej kapeli Beskidu Żywieckiego, czerpiącej z tradycji i muzycznej kultury beskidzkiej, przefiltrowanej przez wrażliwość muzyków, ich kreatywność oraz muzyczną fantazję! Warto zabrać wygodne buty do tańca, bo przewidziana jest i potańcówka! Przypominamy, że kapelę Skład Niearchaiczny tworzą:

  • Marta Matuszna-Wejchenig – skrzypce, wokal
  • Stanisław Bafia – altówka
  • Przemysław Ficek – dudy, piszczałki
  • Rafał Bałaś – kontrabas, wokal

W sobotę 14 maja o 19.00 rozpocznie się koncertowe Jam Session festiwalowych gości, którzy spotkają się na jednej scenie, by na żywo tworzyć i bawić się muzyką. W programie znajdą się utwory M. Davisa, J. Coltrane’a, T. Monka i Marka Kądzieli.

W niedzielę 15 maja bohaterką festiwalu będzie kultura beskidzka. W programie od 13.00 warsztaty z budowy instrumentów piszczałkowych, audycja muzyczna „Spotkanie z tradycją muzyczną Beskidu Żywieckiego”, warsztaty bibułkarskie, pokazy filmów. Zwieńczeniem dnia jest koncert o 16.00 - prapremiera III Symfonii Kameralnej „Dźwięki ciszy” Mata Kwiatkowskiego - utworu łączącego różne style i gatunki (klasykę, folk, progresywne disco, electro i jazz), inspirowanego po części muzyczną spuścizną ludową Żywiecczyzny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska, Edycja 2022 oraz ze środków Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Żywieckiej Fundacji Rozwoju.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama