Dwa lata temu pandemia przeszkodziła w uroczystym świętowaniu 160. rocznicy urodzin św. abpa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach. Tym razem - w jubileuszowym roku poprzedzającym 100. rocznicę jego narodzin dla nieba - znów zebrali się wszyscy, dla których nie przestaje być potężnym orędownikiem.
Do przypieczętowania decyzji o świętości wilamowickiego rodaka potrzebny był także cud, nadzwyczajna interwencja Pana Boga zatwierdzona przez Stolice Apostolską. Tak się też stało i 26 czerwca 2001, kiedy w czasie pielgrzymki do Lwowa Jan Paweł II ogłosił abpa Józefa błogosławionym.
Rok później 12 czerwca Wilamowice przygotowały na rynku miasta wielkie dziękczynienie za beatyfikację, w której - za zachętą kard. Mariana Jaworskiego - udział wzięło także 86 biskupów episkopatu Polski.
Ks. Boguta przypomniał, że to wtedy Prymas Polski pobłogosławił sztandar miejscowej szkoły, której patronuje święty arcybiskup, podkreślając, że to zapewne ewenement w skali kraju. Były wilamowicki proboszcz zaapelował do grona pedagogicznego szkoły, by przekazywali kolejnym pokoleniom historię oraz znaczenie postaci wyjątkowego patrona.
Ksiądz prałat powiedział też o kolejnym cudzie za wstawiennictwem świętego arcybiskupa - uzdrowieniu pana Juliana, który złamał kręgosłup. Choć zdjęcia rentgenowskie pokazywały, że kręgosłup jest złamany, pan Julian w niewytłumaczalny dla medycyny sposób swobodnie się poruszał.
Jan Paweł II podpisał dekret kanonizacyjny 26 lutego 2005 r., natomiast świętym ogłosił apba Bilczewskiego już papież Benedykt XVI 23 października 2005 r. w Rzymie, na zakończenie Synodu Eucharystycznego.
W procesji z relikwiami św. abpa Józefa Bilczewskiego na miejsce jego narodzin.Pamiątką tego wydarzenia jest także obraz kanonizacyjny, który został przekazany Wilamowicom i dziś znajduje się nad wejściem do kaplicy świętego.
Na zakończenie ks. Boguta zachęcił parafian i wszystkich czcicieli świętego do modlitwy za jego możnym wstawiennictwem.
Po Mszy św. jej uczestnicy udali się w procesji z relikwiami św. Józefa Bilczewskiego na miejsce jego urodzenia, gdzie razem modlili się litanią ku jego czci, a delegacje mieszkańców: samorządu, szkoły, krwiodawców, strażaków i górników złożyły kwiaty. Relikwie nieśli członkowie stowarzyszenia Wilamowianie i zespołu regionalnego Wilamowice.
Wśród osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości nie zabrakło członków chóru pod kierunkiem Anny Syjoty, scholi przygotowanej przez Mariolę Gawlik, orkiestry Mariusza Płonki, a także pocztów sztandarowych górników, strażaków, przedszkolaków wilamowickiej Ochronki i szkoły w Wilamowicach oraz członków zespołu regionalnego Wilamowice i zespołu Cepelia-Fil.